Trump: “İsrail (Gazze’de) kazanmalı ve işi bitirmeli”

Eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in "Gazze'deki çatışmayı hızlı ve kararlı bir şekilde sona erdirmesi gerektiğini" belirtti.

Yayın: 06.06.2024 - 18:19

98 kez okundu

Trump: “İsrail (Gazze’de) kazanmalı ve işi bitirmeli”

Trump, Fox News’e verdiği röportajda Gazze’deki güncel durumu ve ABD-İsrail ilişkilerini değerlendirdi.

7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırıların unutulmaması gerektiğini vurgulayan Trump, bu olayların hatırlanması ve İsrail’in Amerikan siyasetinde “eskisi gibi” güçlü bir konumda olması gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyetçi lider, “İsrail (Gazze’de) bu durumu çözmeli, hızlı ve güçlü bir şekilde çözmeli ve normal hayata dönmeli çünkü bu süreç çok uzun sürdü. Onlar kazanmalı ve bu işi bitirmeli.” dedi.

Demokrat senatöre “Filistin yanlısı” suçlaması

Trump ayrıca, İsrail lobisinin 15 yıl önce Washington’daki en etkili lobi olduğunu, ancak bugün bazı Demokrat politikacılar nedeniyle bu gücünü kaybettiğini savundu.

Daha önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik seçim çağrısında bulunan Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer’i eleştiren Trump, “Onlar (İsrail lobisi) artık eskisi gibi destek görmüyor. Ben bu konuda iyiyim ama onların arkasında kimse yok. Schumer bile Filistin yanlısı gibi davranıyor.” ifadelerini kullandı.

Schumer’in Yahudi olmasına ve geçmişte İsrail’e güçlü destek vermesine rağmen şu anda İsrail’in çıkarları için çalışmadığını ileri süren Trump, bunun İsrail için tehlikeli bir durum olduğunu belirtti.

Demokrat senatör Schumer, 14 Mart’ta Senato’da yaptığı konuşmada, Netanyahu’nun 7 Ekim’den sonraki süreci kötü yönettiğini belirterek İsrail’de seçim yapılması çağrısında bulunmuştu.

Netanyahu ise Schumer’in açıklamalarına tepki göstererek İsrail’de seçim yapılmasının “İsrail hükümetinin kararı” olduğunu ve seçilmiş lideri değiştirmeye çalışmanın uygun olmadığını söylemişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap