Trump “sus payı” suçlamasından sonra Biden’dan 56 milyon dolar daha fazla bağış topladı

Donald Trump, eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olarak bilinirken, son zamanlarda New York'ta görülen "sus payı" davasıyla gündeme geldi.

Yayın: 22.06.2024 - 09:01

40 kez okundu

Trump “sus payı” suçlamasından sonra Biden’dan 56 milyon dolar daha fazla bağış topladı

Bu davada suçlu bulunduktan sonra Trump’ın rakibi Joe Biden’ın seçim kampanyası için 56 milyon dolar daha fazla yardım topladığı ortaya çıktı.

Federal Seçim Komisyonu, Trump ve Biden’ın mayıstaki bağış kayıtlarını açıkladı. Trump ve Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi, kasımda yapılacak başkanlık seçimleri için toplam 141 milyon dolar bağış topladı. Özellikle Trump’a yapılan yardımlar arasında, New York’taki davada suçlu bulunduğu gün milyarder Timothy Mellon tarafından yapılan 50 milyon dolarlık bağış dikkat çekti. Trump kampanyası için bankada bulunan toplam bağış miktarı 170 milyon doları geçti.

Buna karşılık, Biden ve Demokratik Ulusal Komitesi mayısta toplam 85 milyon dolar topladı. Bu, Trump’ın aynı ay için Biden’den 56 milyon dolar daha fazla bağış aldığı anlamına geliyor. Biden’ın kampanyası için bankada rapor edilen toplam miktarın ise 212 milyon dolar olduğu belirtildi. Ancak bu rakam, eski Başkan Barrack Obama’nın Los Angeles’ta ünlülerle düzenlediği etkinlikte 40 milyon dolar ve eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in ayrıca topladığı 20 milyon dolar gibi ek bağışları içermiyor.

Demokratlar, toplam bağış miktarında Cumhuriyetçilerden 40 milyon doları aşkın önde olsalar da kasımdaki seçime doğru Trump’ın bu farkı kapatabileceği öngörülüyor.

Trump’ın “sus payı” davası ise 18 Mart 2023’te başladı. Bu dava, 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’e yasa dışı “sus payı” ödenmesiyle ilgiliydi. Trump, suçlamaları reddetmiş olsa da 15 Nisan 2024’te başlayan New York’taki duruşmalar sonucunda 31 Mayıs’ta jüri tarafından 34 suçlamadan suçlu bulundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap