“Türk Devletleri Teşkilatı’nın KKTC için Önemi” konulu panel düzenlendi

Türk Devletleri Teşkilatı'nın KKTC için Önemi" konulu panel, Başbakanlık himayelerinde düzenlendi.

Yayın: 16.11.2023 - 17:47

192 kez okundu

“Türk Devletleri Teşkilatı’nın KKTC için Önemi” konulu panel düzenlendi

Panelde Türk Devletleri Teşkilatı’nın eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan, Acapulco Otel’de sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir konuşma gerçekleştirdi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, UBP, AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi arasında imzalanan iş birliği protokolünü vurgulayarak, Başbakan Ünal Üstel’in talimatıyla TDT Eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Hasan’ın katılımıyla kapsamlı bir sunum yapılacağını belirtti.

Hasipoğlu, TDT’nin önemine vurgu yaparak, “TDT bizim için yeni ama çok önemli bir kuruluş. Önemini anlamak ve anlatmak için bu organizasyonu düzenledik” dedi ve Ramil Hasan’a teşekkür etti.

Ramil Hasan ise Teşkilat’ın tarihi süreci, yapısı ve KKTC’nin gözlemci üyeliği sonrası oluşan yeni durum üzerine sunumunu gerçekleştirdi. Hasan, Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde KKTC’nin varlığı için uzun yıllar uğraştıklarını ve başardıklarını belirterek, “Göklere çekilen bayraklar içinde artık KKTC de var… Bunun olması için çok çalıştık ve oldu. Bu bir ekip başarısıdır” dedi.

Hasan, TDT’ye üye olan ülkelerin de facto da olsa KKTC’yi tanımış demektir ifadesiyle, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’i ağırlamasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, KKTC’nin iş birliği olanaklarını geliştirmenin amaçlarından biri olarak gözlemci üyeliğin izolasyonları birlikte kıracağını belirtti.

Ramil Hasan, KKTC’nin jeo-stratejik önemine de vurgu yaparak, “KKTC, Türk Devletleri’nin, Akdeniz’e uzanan orta koridorunun bir kolu olmaya adaydır. KKTC limanlarıyla, bu koridorda yerini almasıyla, ulaşımda önemli bir konuma gelecek. Yakında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap