Türk savunma sanayisinde insansız sistemlerde gurur veren bir yenilik daha!

Türk savunma sanayisinde, insansız kara araçları ve dolanan mühimmat yeteneklerini bir araya getirme başarısı elde edildi.

Yayın: 07.11.2023 - 11:08

39 kez okundu

Türk savunma sanayisinde insansız sistemlerde gurur veren bir yenilik daha!

AA muhabirinin bilgilere göre, HAVELSAN, insansız otonom kara aracı olan BARKAN’ı güvenlik güçlerinin kullanımına sundu ve şimdi araca yeni yetenekler kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu yıl içinde ROKETSAN tarafından geliştirilen güdümlenebilir mini füze METE ile BARKAN 1 aracından atış yapıldıktan sonra şimdi de BARKAN 2 ile ilk kez kamikaze mühimmat atışı gerçekleştirildi. BARKAN, bu dolanan mühimmat entegrasyonu ile “kamikaze insansız hava aracı (İHA)” olarak da adlandırılan bir özelliğe sahip olan sınıfının ilk aracı oldu.

BARKAN 2, 15 kilometre yarıçaplı bir bölgede görev ve faaliyetlerini yürütürken, aynı anda atış yapabilen hidrojen destekli iki farklı sistemden (birincisi lazer güdümlü sistem, ikincisi dolanan mühimmat) Gürbağ Savunma’ya ait keşif gözetleme ve kamikaze amaçlı mühimmatın atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Bu tip mühimmat ve çoklu lançer atışı, uluslararası arenada bir ilk olarak kabul ediliyor.

Atış gerçekleştirilen dolanan kamikaze mühimmat, 3000 metre yüksekliğe ulaşabilen elektrikli tahrik sistemi ile 40 dakika havada kalma süresine sahip ve 15 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilen BARKAN, modüler yapısı sayesinde farklı faydalı yüklerin hızlıca entegre edilebilmesine imkan tanıyor.

HAVELSAN Ürün Geliştirme ve Üretim Direktörü Veysel Ataoğlu, projelerinin Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü ve Orta-1 kategorisinde geliştirdikleri BARKAN insansız kara araçlarını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiklerini açıkladı. Ayrıca, sahada eğitimler gerçekleştirdiklerini ve seri üretim taleplerini beklediklerini belirtti.

Ataoğlu, BARKAN 2 aracının hareket kabiliyetini artırdıklarını ve farklı faydalı yükler entegre ettiklerini söyledi. Ayrıca, BARKAN 2 ile 15 kilometre yarıçaplı bir alanda faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için lançer sistemi entegre ettiklerini belirtti. Ataoğlu, bu sistemin sahadaki askerlerin işini kolaylaştırabilecek ve kuvvetin bir öncü birliği gibi rol alabilecek bir uygulama için deneme çalışmaları yapıldığını ifade etti.

HAVELSAN, bu tür sistemleri Karma Sürü Operasyon Merkezi’ne entegre ederek geleceğin muharebe sahası konseptini oluşturmayı amaçlıyor. Bu çalışmalar çerçevesinde farklı firmaların ürünlerini entegre etmeye devam ediyorlar.

Ataoğlu, “Kuvvetimize kazandıracağımız bu yetenekler ile 100. yılımızda ‘daha güçlü ordu, daha güçlü bir Türkiye’ kavramını HAVELSAN olarak daha ileriye götüreceğiz.” şeklinde konuştu. Dolanan mühimmata sürü kabiliyetleri kazandırma hedefi ile caydırıcılığı artırmayı amaçladıklarını da ekledi.

HAVELSAN, bu otonom kabiliyeti diğer üreticilerin sistemlerine de entegre etmeyi hedefliyor. Ataoğlu, bu kabiliyetlerin diğer insansız sistemlerle birlikte görev yapabilmesini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

BARKAN 2’nin daha büyük ve hareket kabiliyeti arttığı için ağır silahları entegre edebilme kapasitesine sahip olduğunu belirten Ataoğlu, bu araçların sahadaki görevleri kullanıcı arayüzüne ihtiyaç duymadan idare edebilme yeteneğine sahip olduğunu ifade etti.

Ataoğlu ayrıca, HAVELSAN’ın otonomi ve otopilot çalışmaları da yürüttüğünü ve bu kabiliyetlerin diğer ürünlere entegre edildiğini açıkladı.

HAVELSAN, geleceğin muharebe sahası için özgün ürünler geliştirme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor ve bu yeni kabiliyetler ile Türkiye’nin gücünü artırmayı amaçlıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap