Türkiye MSB duyurdu: ABD’den F-16 tedarikine ilişkin sözleşmeler imzalandı

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarından alınan bilgiye göre, ABD'den F-16 alımına ilişkin anlaşmalar imzalandı ve detaylar üzerinde çalışmalar heyetler arasında devam ediyor.

Yayın: 13.06.2024 - 12:54

29 kez okundu

Türkiye MSB duyurdu: ABD’den F-16 tedarikine ilişkin sözleşmeler imzalandı

Bakanlık yetkilileri, haftalık basın bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’den F-16 tedariki konusunda son durumu değerlendiren yetkililer, “Sözleşmeler imzalandı ve detaylar üzerinde çalışmalar karşılıklı heyetler arasında sürdürülüyor. Nihai kararlar alındıktan sonra ayrıntılar kamuoyuyla paylaşılacaktır,” bilgisini verdi.

Bakanlık yetkilileri, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin Suriye’nin kuzeyinde yapmayı planladığı ve ertelediğini duyurduğu sözde yerel seçimlere ilişkin soruya da yanıt verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız daha önce bu seçimlerin yapılmaması gerektiği konusunda gerekli uyarıları yapmıştı. Bu sözde seçimlerin ertelemek yerine tamamen iptal edilmesi gerektiği konusunda uyarmıştık. Terör örgütünün yapmayı planladığı bu seçimler BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırıdır. Ertelenmesi değil, tamamen iptal edilmesi gerektiği konusundaki uyarımızı yineliyoruz.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap