Başbuğ hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istendi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istendi

Başbuğ hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istendi
banner22

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında “kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açtı. İddianamede, Başbuğ'un, kullandığı ifadelerle zincirleme şekilde "kamu görevlisine hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, Başbuğ'un 28 Ocak 2020'de ulusal bir kanalda Gülen yapılanmasının "siyasi ayağıyla" ilgili bir değerlendirmesinde bazı dönemin milletvekillerine "hakaret içeren ifadeler" kullandığı belirtildi.

İlker Başbuğ'un bir televizyon programında, "26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dâhil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın" açıklamaları üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP'li milletvekillerine Başbuğ hakkında dava açılması talimatı vermişti.

AKP milletvekilleri Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Abdurrahman Müfit Yetkin, Bekir Bozdağ, Mehmet Ceylan ve Yahya Doğan, bunun üzerine Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20