Çavuşoğlu: "Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir"

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'la sorunların, iki komşu ve müttefik arasında yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inandıklarını bildirdi.

Çavuşoğlu: "Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir"

Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.


Mevkidaşı Dendias'ı, Ankara'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ziyaretin dün planlandığını fakat dünkü NATO toplantıları nedeniyle bugün yapıldığını aktardı.


Bakan Çavuşoğlu, özellikle Türkiye-Yunanistan arasında diyalog kanallarının tekrar canlandırılmasını çok olumlu bulduklarının altını çizerek, söz konusu ziyaretin anlamının büyük olduğunu ifade etti.


"(Yunanistan'la) Sorunların, iki komşu ve müttefik arasında yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz." diyen Çavuşoğlu, sorunlara 3. taraflar üzerinden çözüm aramanın doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.


Çavuşoğlu, "Oldu bitti ve provokatif söylemlerden de uzak durulmalıdır. Bugün bunları enine boyuna değerlendirme imkanımız oldu." diye konuştu.


Görüşmelerde, hem Türkiye hem de Yunanistan'daki azınlıklar konusunun da ele alındığını belirten Çavuşoğlu, "(Türkiye-Yunanistan) Her iki ülke içindeki azınlıkların huzur ve refah içinde olması bizlerin de yararınadır ve olumlu yansımaları olacaktır." dedi.


DOĞU AKDENİZ KONUSU
Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de kendi belirlediği ve Birleşmiş Milletler'e (BM) kaydettirdiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürdüğünün altını çizerek, yine Türkiye'nin bugüne kadar Türkiye'yi dışlayan ve Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayan adımlara karşı ne yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.
Türkiye'nin hakça paylaşım ve uluslararası hukuk konularını dile getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "(Doğu Akdeniz'de) Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir." değerlendirmesinde bulundu.


BATI TRAKYA'DAKİ TÜRK AZINLIĞI KONUSU


Çavuşoğlu, konuşmasında Yunanistan'ı itham edici söylem içinde bulunmadığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:
"Ama bu ilk görüşmenin biz daha pozitif bir atmosferde devam etmesini arzu ediyorduk fakat Nikos Dendias yaptığı konuşmada maalesef ülkeme yönelik son derece kabul edilemez ithamlarda bulundu. Öncelikle Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti kendi haklarını, özellikle Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs Türk haklarını korumaya muktedirdir ve attığımız adımlar da haklarımızı korumaya yöneliktir. Bizim bu konularda görüş ayrılığımız var ve bundan sonra bu konuları kendi aramızda görüşme konusunda mutabık kaldığımız halde buraya gelip Türkiye'yi suçlarsanız, ben de bunların cevabını vermek durumunda kalırım. Ayrıca, Türkiye'de biz, Rum Ortodoks azınlığı Rum Ortodoks olarak kabul ediyoruz ama siz 'Ben Türk'üm' diyen Türklere 'Yok sen Türk değilsin, sadece Müslümansın' demeniz de ne insanidir ne de uluslararası hukuka uygundur. İnsani olarak yaklaşımlarınız farklı olabilir ama bu konuda üç tane Avrupa İnsan Hakları kararı var ve siz Türk azınlığın, Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyorsunuz. Sonuçta bunlar sadece Müslümandır, peki bunlar Rum Müslümanı mı? Bunlar kendisi ben Türk'üm diyorsa Türk'tür ve bunu da böyle kabul etmek zorundasınız."


“BASININ ÖNÜNDE BENİM ÜLKEMİ VE MİLLETİMİ AĞIR ŞEKİLDE İTHAM EDERSENİZ, BUNUN DA CEVABINI VERMEK DURUMUNDAYIZ" 


Mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Ege ve Doğu Akdeniz bağlamındaki sorunların da görüşmelerde gündeme geldiğini kaydetti.
Çavuşoğlu, Ege meselesinde iki ülke arasında görüş ayrılığı olduğunu, bunların geçmişte istikşafi görüşmelerde ele alındığını hatırlatarak, sürecin bu anlamda da yeniden başlamasının önemli olduğunu vurguladı.
Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda da her zaman hakça paylaşımdan yana olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans düzenleme teklifinde bulunduğunu anımsattı.
Çavuşoğlu, Türkiye'nin, bu konuyla ilgili detaylı önerilerini AB tarafına iletildiğini, halihazırda AB tarafından cevap beklediklerini kaydetti.
Bu ay sonunda Cenevre'de Kıbrıs konulu 5+1 formatında gayriresmi bir toplantının düzenleneceğini hatırlatan Çavuşoğlu, mevkidaşı Dendias ile yaptığı görüşmede, ay sonunda Cenevre'de buluşmak üzere teyitleştiklerini aktardı. Çavuşoğlu, "Herkesin bu toplantıya açık fikirlerle gelmesi, bundan sonraki sürecin de sağlıklı işlemesi bakımından önemli." değerlendirmesinde bulundu.
Çavuşoğlu, iki komşu ülke olarak ticari ve ekonomik ilişkilere önem verdiklerinin altını çizerek, bu bağlamda ilişkilerin gelişmesi için de birlikte çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.
İki ülke arasında uçak seferlerinin başlamasını da önemli bulduklarını söyleyen Çavuşoğlu, aynı zamanda sınır kapılarının da açılmasının, ticaret ve turizm alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi bakımından önemli olduğunun altını çizdi.
Son zamanda tır şoförlerinin vize konusunda yaşadığı bazı sorunları hatırlatan Çavuşoğlu, bugünkü görüşmelerde, Türkiye'nin bu konuda talep ve beklentilerini mevkidaşına aktardıkları dile getirdi.
Çavuşoğlu, özellikle gerek Yunanistan, gerekse Avrupa ülkeleriyle ticaretin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen kesintisiz devam etmesinde kara yolu taşımacılığının önem arz ettiğini ifade etti.
Görüşmelerde, terörle mücadele konusunun da samimi şekilde ele alındığını bildiren Çavuşoğlu, "Özellikle FETÖ, PKK, PYD, DHKP/C gibi terör örgütleriyle mücadelemizde elbette daha etkin bir iş birliği görmek arzumuzdur." dedi.


 "ÖN KOŞULSUZ OLARAK BU DİYALOĞU SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ"


Çavuşoğlu, yasa dışı göç konusunun Türkiye, Yunanistan ve Avrupa'yı ilgilendirdiğinin altını çizerek, bu sorunun ilerleyen yıllarda da devam edeceği değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye'nin, 18 Mart mutabakatının güncellenmesi konusunu AB ile görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, bu mutabakatın güncellenmesinin, göç alanında Yunanistan ile de daha iyi bir iş birliği imkanı sağlayacağını kaydetti.
Öte yandan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Yunanistan'daki Osmanlı eserlerinin restorasyonu konusunda bu ülkeye desteğe hazır olduğunu söyledi.

Mevkidaşı Dendias'ın, çok sayıda eserin restorasyonu konusunda adımların atıldığını aktardığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'deki Rum Ortodoks eserler konusunda da iki ülkenin iş birliği yapabileceğini vurguladı.
Çavuşoğlu, "Biz sonuçta ön koşulsuz olarak bu diyaloğu sürdürmek istiyoruz ve ilişkilerimizi her alanda, Yunanistan ile iki komşu olarak, müttefik olarak geliştirmek istiyoruz ve bugün önümüzdeki süreçte ilişkileri geliştirmek için neler yapılabileceğimizi de yine Dendias ve heyetlerimizle görüştük." dedi.
Bundan sonraki karşılıklı ziyaretlerin ardından liderlerin de bir araya gelmesini arzu ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Bu konuda Cumhurbaşkanımızın da son derece olumlu olduğunu bizzat Niko Dendias, Cumhurbaşkanımızın kabulünde görmüş oldu." diye konuştu.
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Sonuçta diyalog kanallarının sürekli olarak açık tutulması, aynı şekilde ilişkilerimizi daha ileriye götürme bakımından ve aramızdaki var olan anlaşmazlıkların çatışma ve gerginlik yoluyla değil, diyalog yolu ile çözülmesi ya da çözüm için çalışılması bakımından bu ziyareti ve başlattığımız diyaloğu önemli buluyorum."


"BASININ ÖNÜNDE ÜLKENİZE MESAJ VERMEK İÇİN TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMAYA KALKIYORSUNUZ"


Çavuşoğlu, Türkiye'nin göç konusunu hiçbir zaman AB ve Yunanistan'a karşı kullanmadığının altını çizerek, Türkiye'nin bu konuda insani davrandığını ve 18 Mart mutabakatını harfiyen uyguladığı belirtti.
Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama AB bunları uygulamadı. Biz içeride bunları konuştuk. Sizin 4 yılda 80 bin insanı geriye ittiğinizi ve bazı, hatta Türkiye üzerinden gitmeyenleri de nasıl denize attığınızı da anlattık ama biz bunları basının önünde konuşmadık ama buraya çıkıyorsunuz, basının önünde tabii ülkenize mesaj vermek için Türkiye'yi suçlamaya kalkıyorsunuz. Benim bunları kabul etmem mümkün değil. Biz sadece dostane şekilde basın toplantısı dahil tüm toplantıları samimi şekilde burada konuştuk ve olumlu mesajlar verdik. Yine tüm bunlara rağmen, Türkiye olarak biz, üçüncü taraflar yerine iki ülke olarak tüm bu meseleleri konuşmaya ve bundan sonra uluslararası hukuk sistemi çerçevesinde samimi bir diyalog çerçevesinde görüş ayrılıklarımızı azaltmaya ve iş birliğimizi güçlendirmeye hazırız ama böyle basının önünde benim ülkemi ve milletimi ağır şekilde itham ederseniz, bunun da cevabını vermek durumundayız."


"AB'NİN VE DİĞER ÜLKELERİN SİZE (YUNANİSTAN'A) HERHANGİ BİR FAYDA SAĞLAYAMAYACAĞINI DA GÖRMÜŞ OLDUNUZ"


Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda hakça paylaşımdan yana olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Tabii siz kendinize göre yorumlayabilirsiniz ama Lozan Anlaşması ve diğer anlaşmalarda da mesela silahsızlandırılmış adaların statüsü de bunları da ihmal ediyorsunuz." dedi.
Çavuşoğlu, sorunların iki ülke arasında olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:


"Bu gerginliği, tartışmayı siz sürdürmek istiyorsanız, sürdürebilirsiniz. Biz de bunu sürdürürüz. Burada AB'yi yok saydığımızdan değil veya uluslararası sistemi yok saydığımızdan değil. Ben burada şunu söylemeye çalıştım: Burada ikili şekilde bu konuları çizebiliriz ama yaşanan süreçte medet umduğunuz AB'nin ve diğer ülkelerin, hangi amaçla bunu yaptıklarını da biliyoruz, size herhangi bir fayda sağlayamayacağını da görmüş oldunuz, göstermiş olduk. Bu anlamda biz ikili düzeyde beraber bunu görüşmeye devam edecek miyiz? Böyle kavga etmeye devam mı edeceğiz? Bir karar vermeniz lazım. Biz Türkiye olarak pozisyonumuzu söylediğimiz halde, sizin pozisyonunuza göre politika belirleriz ama bizim arzumuz, iki komşu ülke olarak tüm bu meseleleri diyalogları açık tutarak görüşmek ve devam etmek. Tabii tüm bu meseleleri bu görüşmelerle çözemeyeceğimiz de aşikar. Görüş ayrılıklarımız keskin ama buna rağmen bu diyaloğun da devam etmesi önemli."


Bakan Çavuşoğlu, sadece karşılıklı anlayış ve yaklaşım olursa bu meselelerin çözülebileceğine, tek taraflı dayatmayla olmayacağına vurgu yaparak, "Çözersek yine iki komşu olarak biz çözeriz. Başkalarının bir faydası olmaz, başkaları ancak silah satar, başka amaçlar güder ama biz meselelerimizi çözebiliriz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 10:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER