Deniz kabuğu müzesi açtı

Azerbaycanlı koleksiyoncu Kamandar Nasibov, yaklaşık 20 yıldır topladığı 5 binden fazla deniz kabuğundan oluşan koleksiyonunu mini müzeye dönüştürdü. Hayranlık uyandıran koleksiyonunla ilgili Nasibov: "Koleksiyonculuk gönül işidir. Bu işi kalpten yapıyorum. Hepsini tek tek severek topladım. Çok nadir numunelerim var. Kimileri çok pahalı" ifadelerini kullandı.

Deniz kabuğu müzesi açtı
banner22

Avukat Nasibov, dünyanın dört bir tarafından toplayıp özenle biriktirdiği koleksiyonunu, bürosunun özel tasarlanmış bir odasında sergiliyor.

Adeta bir akvaryum veya denizin dibini andıran mini müzede 5 binden fazla deniz kabuğu bulunuyor. Deniz kabukları büyüteçle görülebilecek kadar küçüğünden bir insanın elle kaldırmakta zorlanacağı kadar büyüğü kadar çeşitlilik gösteriyor.

Müzede, rengarenk ve birbirinden farklı çeşitlerdeki deniz kabuklarının yanı sıra deniz kabuklarıyla ilgili 100'ü aşkın tarihi ve çağdaş kitap ile katalog da bulunuyor.Nasibov, 20 yıl önce hobi olarak başladığı deniz kabuğu koleksiyonculuğunu 5 bini aşkın nüsha ile daha da geliştirdiğini söyledi.

Nasibov, 20 yıl önce hobi olarak başladığı deniz kabuğu koleksiyonculuğunu 5 bini aşkın nüsha ile daha da geliştirdiğini söyledi. Deniz kabuklarını Japonya'dan, Endonezya'dan, Malezya'dan, Tayland'dan, Porto Riko'dan, ABD'den ve diğer birçok ülkeden ya kendisinin bizzat getirdiğini ya da getirttiğini belirten Nasibov, "Deniz kabuklarını yurt dışından ülkeye getirmek hayli zor. Bazıları çok ince ve kırılabilir yapıya sahip. Onların özel ambalajlanması gerekiyor" dedi.Deniz kabuklarını Japonya'dan, Endonezya'dan, Malezya'dan, Tayland'dan, Porto Riko'dan, ABD'den ve diğer birçok ülkeden ya kendisinin bizzat getirdiğini ya da getirttiğini belirten Nasibov, "Deniz kabuklarını yurt dışından ülkeye getirmek hayli zor. Bazıları çok ince ve kırılabilir yapıya sahip. Onların özel ambalajlanması gerekiyor" dedi.

Deniz kabuklarını Japonya'dan, Endonezya'dan, Malezya'dan, Tayland'dan, Porto Riko'dan, ABD'den ve diğer birçok ülkeden ya kendisinin bizzat getirdiğini ya da getirttiğini belirten Nasibov, "Deniz kabuklarını yurt dışından ülkeye getirmek hayli zor. Bazıları çok ince ve kırılabilir yapıya sahip. Onların özel ambalajlanması gerekiyor" dedi.

Nasibov, yeni ofis açtığında buranın bir odasını müze yapmaya karar verdiğini söyleyerek, "Deniz kabuklarının ucuz olduğu zannediliyor. Bazılarının fiyatı çok pahalı. Dünyada binlerce avroya ulaşan fiyatlarda deniz kabuğu satılıyor” dedi.

Salgın döneminde koleksiyonuna çok fazla deniz kabuğu ekleyemediğini belirten Nasibov, "Şimdi yollar açıldı. Okyanus ve deniz kıyılarına yapacağım seyahatlerde yeni deniz kabukları elde edeceğim ve koleksiyonum büyüyecek" diye konuştu.

Nasibov, gelecekte koleksiyonunu daha büyük bir alanda sergileyeceğini söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20