İnsan yüzlü örümcek Türkiye'de bir kez daha ortaya çıktı

Denizli'de arıyı öldürürken bulunan köşeli yengeç örümceği, insan yüzüne benzeyen görüntüsüyle görenleri şaşırtıyor. Arıları ve büyük sinekleri yiyerek beslenen örümcek, daha önce Türkiye'de altı kez görüldü.

İnsan yüzlü örümcek Türkiye'de bir kez daha ortaya çıktı

Halk arasında 'İnsan yüzlü örümcek' olarak da bilinen köşeli yengeç örümceği, ilk kez 1805 yılında Fransız bilgin Charles Athanase Walckenaer (1771-1852) tarafından Thomisus Onustus adıyla tanımlandı.

Bu örümceğin görüldüğü 7'nci adres ise Denizli oldu. Köşeli yengeç örümceği, Merkezefendi ilçesinde pazarlama işinde çalışan Burak Deniz Tutkun tarafından hayvanları beslerken bulundu.

ARIYI ÖLDÜRÜRKEN BULUNDU

Arıyı öldürürken örümceği bulan Burak Deniz Tutkun, örümceğe yakından baktığında insan yüzüne benzediğini görerek hayrete düştü.

Tutkun örümceği kavanoza koyarak arkadaşlarına gösterdi.

TÜRKİYE'DE YEDİNCİ KEZ ORTAYA ÇIKTI

Araştırmalara başlayan Tutkun, örümceğin Türkiye’de sadece 6 kez görüldüğünü ve kendi bulduğunun ise 7’ncisi olduğunu öğrendi.

ARI VE BÜYÜK SİNEKLERLE BESLENİYOR

İnsan yüzlü örümcek, yırtıcılardan, üzerinde bulunduğu çiçeğin rengine bürünerek korunuyor. Tutkun, örümceği arı ve büyük sineklerle besledikten sonra doğal yaşam alanına bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 17:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER