Türkiye'de mutasyon oranı yüzde 75'lere ulaştı

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonun her geçen gün arttığını işaret ederek, "Mutasyonun Türkiye'deki oranı yüzde 75'lere ulaştı" açıklamasında bulundu.

Türkiye'de mutasyon oranı yüzde 75'lere ulaştı

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mecliste gazetecilerin Koronavirüs pandemisi ve bu kapsamda yürütülen çalışmalara ilişkin sorularını cevapladı.

Muhalefetin, "AK Parti kongreleri sırasında yaşanan kalabalığın, Koronavirüs haritasındaki kırmızıya dönüşümde etkisi olduğu" eleştirileri hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Koca, bu konuyu gündemde tutmanın kimseye faydasının olmadığını söyledi.

Bugüne kadar Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri dahil, Koronavirüs ile mücadele kapsamında yaptıkları bilgilendirmelerin, virüsün kapalı, kalabalık ortamlarda, yakın temasla bulaştığı yönünde olduğunu hatırlatan Koca, "Bu bilgilendirmede bir değişiklik söz konusu değil. Dolayısıyla herkesin bu mücadelede üzerine düşen sorumluluğun gereğini yapması gerektiği kanaatindeyim. Buradan bir ayrıcalık çıkarma hikayesini oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

Koca, Koronavirüsle mücadelede herkesin bir ve beraber olduğunu dile getirerek, tüm vatandaşların bu mücadelede tedbirlere uyması gerektiğinin altını çizdi.

"Sorumluluğu kimin yerine getirmediğini düşünüyorsunuz?" sorusuna Koca, "84 milyon olarak birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu başarı 84 milyonun olur. Burada bulaşıcılığın nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkesin tedbirler noktasında gayret göstermesi gerekiyor." karşılığını verdi.

"MUTASYON ORANI YÜZDE 75'LERE ULAŞTI"

Mutant virüse ilişkin Türkiye'deki durumun sorulması üzerine Koca, şu değerlendirmede bulundu:

"Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye'deki oranı yüzde 75'lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 50-55 oranında ama yüzde 95 olan illerimiz de var. Bütün illerimizde mutasyon var ama ortalama yüzde 75. Bunun dışında ağırlıklı İngiliz mutantı söz konusu. Var olan virüsün yerini artık İngiliz varyantı almaya başladı. Bu varyantın en önemli özelliği; bulaştırıcılığının çok yüksek olduğu ama şimdiye kadar virülansında bir değişiklik olmadığını biliyoruz. Ayrıca Brezilya ve Güney Afrika mutantı, varyantı söz konusu. Brezilya mutantına ilişkin daha önce bir ilimizde görülen bir vakadan bahsetmiştim. Şimdi 3 vaka oldu. İki vakamız İstanbul, bir vakamız İzmir'de.

Güney Afrika varyantı ise şu ana kadar 157 vakamız oldu. Mutant, varyant giderek arttığı, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor. Bu anlamda daha önemli olmaya başladı. Bu varyantın riskli dediğimiz hasta grubunda, olumsuz anlamda daha ciddi sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Bu nedenle riskli kişilerin korunması ve yakın temasların, mümkün mertebe önlenmesi... Ne zamana kadar? Aşı sürecinin bitimine kadar hiç olmazsa biraz daha gayret gösterelim."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER