Türkiye’de rekor sıcaklıkların yaşandığı haziranda orman yangınları geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı

Haziran ayında Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde rekor sıcaklıkların yaşanmasıyla birlikte, orman yangınlarının sayısı geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı.

Yayın: 22.06.2024 - 17:04

69 kez okundu

Türkiye’de rekor sıcaklıkların yaşandığı haziranda orman yangınları geçen yıla göre yaklaşık 5 kat arttı

Avrupa Birliği’nin Copernicus uydu izleme sistemi verilerine göre, 2024 yılının Mart, Nisan ve Mayıs ayları, tarihin en sıcak ilkbaharı olarak kaydedildi. Türkiye’de de sıcak geçen kış ve ilkbaharın ardından, Haziran ayında birçok şehirde hava sıcaklıkları 40 dereceyi aştı ve bazı bölgelerde rekor sıcaklıklar ölçüldü.

Bu yüksek sıcaklıklar, yangın riskini de önemli ölçüde artırdı. Orman altı bitki örtüsünün erken kuruması, yangınların daha etkili olmasına yol açtı. Orman yangını sezonunun başladığı 1 Haziran’dan bu yana, birçok şehirde çok sayıda yangın meydana geldi.

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 1-21 Haziran döneminde 84 orman yangını çıkarken, bu yıl aynı dönemde yaklaşık 5 kat artışla 399 yangın kaydedildi. Geçen yıl bu dönemde yangınlar nedeniyle 41 hektar, bu yıl ise 2 bin 548 hektar ormanlık alan zarar gördü. Ayrıca, geçen yıl 1-21 Haziran döneminde orman dışı 155 yangın çıkarken, bu yıl bu sayı 551’e yükseldi.

“Haziranda Temmuz ve Ağustos Sıcaklıkları Yaşandı”

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de özellikle Çanakkale’den Adana’ya uzanan bölgenin yangın riski yüksek bir coğrafya olduğunu belirtti. Türkeş, yangınların genellikle 10 Temmuz – 20 Ağustos arasında sıklaştığını, ancak son yıllarda sıcak hava dalgalarının Mayıs ve Eylül aylarını da kapsayacak şekilde genişlediğini ifade etti.

Haziran ayında Temmuz ve Ağustos sıcaklıklarının yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Türkeş, “Bu durum, insan kaynaklı iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın hızlandığını ve daha etkili olduğunu gösteriyor,” dedi.

“Yakıt Deposu Haline Geliyor”

Prof. Dr. Türkeş, sıcaklıkların orman yangınları açısından olumsuz etkiler yarattığını belirterek şunları söyledi:

“Giderek daha sıcak bir dünya ve değişen yağış rejimi, Türkiye’nin daha sıcak bir iklime sahip olmasına ve yaz aylarının kurak geçmesine neden oluyor. Bu durum, hava sıcaklıklarının artması, sıcak hava dalgalarının daha sık, uzun ve şiddetli olması ile birleştiğinde, bitki örtüsünü, ormanları, makilik alanları, tarım alanlarını ve meraları büyük yangınlara elverişli yakıt deposu haline getiriyor. Bu etkiyi Haziran ayında görmeye başladık. Türkiye’de yüksek yangın riski yaratan hava koşulları, iklim değişikliği ile birleştiğinde, orman yangınlarının daha sık ve büyük olma eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz.”

Prof. Dr. Türkeş, orman yangınlarına karşı geleneksel kriz yönetiminden, risk tabanlı proaktif ve bütüncül bir yangın yönetim sistemine geçilmesinin önemine dikkat çekti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap