Türksat 6A, uzaya fırlatılmak üzere yarın ABD’ye gönderilecek

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A, yarın Ankara'dan ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne gönderilmek üzere yola çıkacak.

Yayın: 03.06.2024 - 17:14

47 kez okundu

Türksat 6A, uzaya fırlatılmak üzere yarın ABD’ye gönderilecek

Alınan bilgilere göre, Mürted Hava Meydanı’nda saat 12.00’de düzenlenecek uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katılacak. Törende, Uraloğlu ve Kacır’ın ortak bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Törenin ardından, fırlatmada görev alacak personel ve Türksat 6A, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD’ye gönderilecek. Uydunun hava yolculuğu yaklaşık bir gün sürecek ve ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki SpaceX tesislerinde fırlatma hazırlıkları başlayacak. Türksat 6A’nın 8-15 Temmuz 2024 tarihleri arasında yörüngeye fırlatılması planlanıyor.

Türksat 6A Projesi’nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak yer alırken, TÜBİTAK UZAY proje yönetimini üstleniyor. ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise projeyi yürüten kurumlar arasında bulunuyor. Türksat 6A, yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde Türk mühendisler tarafından üretildi.

42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak olan Türksat 6A, 7,5 kilovat gücünde ve 4 bin 250 kilogram ağırlığında olacak. Bu uydu ile mevcut uyduların hizmet veremediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeler Türksat’ın kapsama alanına girecek. Türksat’ın kapsama alanındaki nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatında önemli bir artış bekleniyor.

Haberleşme uydusu üretebilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasına giren Türkiye, Türksat 6A projesi ile birlikte uydu ihracatçısı konumuna yükselmeyi hedefliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap