Türksat 6A’yı fırlatma için ABD’ye uğurlama töreni

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü'ne fırlatılmak üzere gönderilmesi nedeniyle bir tören düzenlendi.

Yayın: 04.06.2024 - 17:02

43 kez okundu

Türksat 6A’yı fırlatma için ABD’ye uğurlama töreni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki tesislerinde, 610 numaralı hangarın önünde düzenlenen törende bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “1994 yılında Türksat 1B uydusuyla başladığımız bu yolculuğu, bugün Türksat 6A ile taçlandırıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK Uzay, ASELSAN, TUSAŞ ve savunma sanayimizin ortak çalışmasıyla bu başarıyı elde ettik,” dedi.

Türksat 6A’nın yüzde 90 yerlilik oranına sahip olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Uzun süren bir çalışmanın ardından, uydumuz artık paketlenmiş durumda. Ana parçalarını bir konteyner içine yerleştirip, dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov ile bu akşam yola çıkarıyoruz. Bir günlük uçuşun ardından, Florida’daki SpaceX fırlatma tesislerine ulaştıracağız. Temmuz ayının ikinci haftasında hava koşullarına bağlı olarak yörüngeye fırlatmayı planlıyoruz. 42 derece boylamında, 35.786 kilometre yükseklikte konumlanacak ve yıl sonuna kadar hizmete girecek,” ifadelerini kullandı.

Uraloğlu, Türksat 6A ile yeni kapsama alanları elde edileceğini ve 5 milyar insanın hizmet alacağını belirterek, “Bu dünya nüfusunun yüzde 65’ine tekabül ediyor. Hizmet sağlayarak 250 milyon dolarlık yatırımın geri dönüşünü de sağlayacağız,” dedi.

Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen sınırlı sayıda ülkeler arasında olduğunu belirten Uraloğlu, “3A, 4A, 4B gibi projelerde Türk mühendislerinin katkıları ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla bu aşamaya geldik. Artık geleceği planlayan bir ülke konumundayız. Yolculuğumuz hayırlı olsun,” değerlendirmesinde bulundu.

“Uydunun yörüngeye yerleşmesini kendi ekiplerimiz yapacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, savunma sanayinde olduğu gibi uzay teknolojilerinde de yerli ve milli hamlelerle ilerlediklerini belirterek, “2000’li yılların başından itibaren BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK uydularıyla gözlem uydusu üretme kabiliyetini kazandık. İMECE ile bu başarıyı taçlandırdık. İMECE’nin ilk yılını başarıyla tamamlamasının ardından, TÜRKSAT 6A projesiyle uydu teknolojisinde yeni bir seviyeye ulaştık,” dedi.

Kacır, Türksat 6A projesinde, 24 farklı çeşitte 84 ekipmanın yerli üretildiğini ve çevresel testlerle uydunun uzay koşullarına uygunluğunun doğrulandığını belirterek, “TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, ASELSAN ve CTech ekiplerinin çalıştığı projeyi tamamladık. Ülkemizin bugüne kadar ürettiği en yüksek teknolojik değere sahip ürünü olan uydumuzu fırlatma alanına nakletmek için buradayız. Fırlatma öncesi tüm kontrolleri ve entegrasyon işlemlerini kendi ekiplerimiz gerçekleştirecek,” dedi.

“Milli uydu markamızı oluşturacağız”

Kacır, TÜRKSAT 6A’nın, Türksat AŞ’ye 15 yıldan fazla işletilmek üzere teslim edileceğini ve bu süreçte yüksek yerlilik oranına ulaştıklarını belirterek, “Uydu teknolojilerinde elde ettiğimiz bilgi birikimi ve yetkinliklerle, önümüzdeki dönemde yeni projelere imza atacağız. Milli uydu markamızı oluşturmak ve bu alanda iddiamızı sürdürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz,” dedi.

Kacır, uzay teknolojileri alanında elde ettikleri deneyim ve kabiliyetleri, Ay Misyonu’nda da kullanacaklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımız Milli Uzay Programı’nı ilan etti. Bu program kapsamında 10 hedef belirledik. Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında 13 bilimsel deneyi astronotumuz Alper Gezeravcı tamamladı. Diğer astronotumuz Tuva Cihangir Atasever de 8 Haziran’da yörünge altı uçuşunu gerçekleştirecek,” dedi.

Gelecek dönemde uzay çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini ifade eden Kacır, “Ankara’da Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi kuracağız ve uzay sanayimizi geliştireceğiz. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz EİS sistemine sahip uzay aracıyla Ay’a erişeceğiz. Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi ile bölgemizin en gelişmiş teleskopuna sahip olacağız. TEKNOFEST’i düzenlemeye devam edeceğiz ve uzay bilimi ile teknolojilerinde insan kaynağımıza yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Türkiye Yüzyılı’nda, uzayın sunduğu fırsatlardan en üst düzeyde yararlanan ve uzay ekonomisinden pay alan bir ülke olacağız,” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap