Uzmanına göre skolyoz tedavisi, eğrilik oranına göre değişiyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Uzmanı Dr. Fatma Şeker, skolyoz tedavisinin eğrilik derecesine göre değiştiğini belirtti.

Yayın: 24.06.2024 - 12:34

36 kez okundu

Uzmanına göre skolyoz tedavisi, eğrilik oranına göre değişiyor

Hastaneden yapılan açıklamada, skolyozun omurganın 10 dereceden fazla eğriliği olarak tanımlandığı ve bebeklikten yetişkinliğe kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabildiği vurgulandı.

Skolyozun nedenleri arasında yapısal anatomik bozukluklar, travmalar, tümörler, kalça ve ayak deformiteleri, bel fıtığı, kas hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklar bulunuyor. Özellikle 10-18 yaş aralığında ortaya çıkan ve nedeni tam olarak bilinmeyen “Adolesan İdiopatik Skolyoz” en yaygın skolyoz türü olarak öne çıkıyor.

Açıklamada, Dr. Fatma Şeker’in görüşlerine de yer verildi. Dr. Şeker, skolyoz tedavisinin çeşitli yöntemlerle yapıldığını belirterek, “Boy uzaması devam eden hastalarda 20 derecenin altındaki skolyozlar, erken teşhis edilirse fizik tedavi ve kişiye özel egzersiz programlarıyla tedavi edilebilir. Ancak 20 derece üzerindeki vakalarda, korse tedavisi ek olarak uygulanır. Skolyoz derecesi 40’ın üzerindeyse, genellikle cerrahi müdahale gerekir.” dedi.

Dr. Şeker, skolyozlu hastalarda genellikle eğrilik dışında başka belirtilerin görülmediğini, düşük seviyeli skolyozların farklı nedenlerle yapılan muayene ve grafilerde tespit edildiğini aktardı.

“Zamanla, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetler gelişebilir”

Skolyoz tespitinde kullanılan yöntemleri anlatan Dr. Şeker, “Adam’s Testi”nin en yaygın kullanılan yöntemlerden biri olduğunu belirterek, “Bu testte, hastanın postür analiz cetveli önünde eğilmesi istenir ve omurgadaki eğrilik ile sırttaki yükseklik farkı gözlemlenir. Genellikle başlangıç aşamasında skolyoz olan kişiler ciddi bir ağrı hissetmezler. Ancak omuzlarda, kürek kemiklerinde ve leğen kemiklerinde görülen seviye farkları ailelerin dikkatini çekebilir. Zamanla, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetler gelişebilir. Temel sorun, bozulmuş omurga yapısının neden olduğu asimetrik kas hareketlerinden kaynaklanan ağrıdır. Skolyozdan şüpheleniyorsanız, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanız önemlidir.” dedi.

Dr. Şeker, skolyoza neden olabilecek kas hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ortopedik deformiteler, bacak uzunluk farkı veya diğer belirtilerin muayeneler sırasında tespit edildiğini belirterek, hastalığın derecesi ve tipinin skolyoz grafileri ile değerlendirildiğini, büyüme çekirdeklerinin durumunun ise el veya kalça grafileriyle belirlendiğini söyledi.

Son olarak, başka hastalıkların varlığının düşünülmesi halinde ilgili tetkiklerin yapılacağını belirten Dr. Şeker, “Adolesan İdiopatik Skolyoz hastalarında, büyümenin durmasıyla skolyozun ilerlemesi de durur. Nihai tedavi ne olursa olsun, skolyozlu hastalara kişiye özel egzersizler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları önerilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap