Uzmanından çocuklarıyla vakit geçirecek ebeveynlere yaz tatili önerileri…

Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ayşegül Güner Algan, çocukların yaz tatilini verimli ve keyifli geçirmesi için ebeveynlerin onlara hem duygusal hem de fiziksel destek sağlaması gerektiğini vurguladı.

Yayın: 27.06.2024 - 12:21

33 kez okundu

Uzmanından çocuklarıyla vakit geçirecek ebeveynlere yaz tatili önerileri…

Üniversite tarafından yapılan açıklamada, uzun bir eğitim döneminin ardından gelen yaz tatilinin, çocuklar için dinlenme ve eğlenmenin yanı sıra yeni beceriler kazanma ve bilgi edinme fırsatı sunduğu belirtildi.

Dr. Ayşegül Güner Algan, yaz tatilinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için ebeveynlere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Tatilin amacının çocukların hem eğlenmesi hem de yeni bilgiler öğrenmesi olduğunu ifade eden Algan, çocukların ilgi ve isteklerine uygun planlar yapılmasının önemine değindi.

Bazı ailelerin bu dönemde kaygı yaşadığını belirten Algan, “Yaz tatili keyifli ve motive edici olması gerekirken, bazı ailelerde stres ve kaygıya sebep olabiliyor. Bu durum aile ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuza bağırarak ders çalışmaya zorlamak ya da onu ekran başında bırakmak yerine, onunla kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin,” dedi.

“Tamirat ya da El İşi Etkinliklerine Katılım Sağlayın”

Algan, tatil dönemlerinin öğrenme süreçleri üzerindeki olumlu etkilerini vurguladı ve yaz tatilinde çocuklarla geçirilen kaliteli zamanın yeni eğitim dönemine olumlu yansıyacağını belirtti. Doğa içerisinde yapılan ve fiziksel aktiviteleri içeren programların bilişsel ve duygusal gelişime büyük katkı sağladığını ifade eden Algan, ailelerin sosyal ve ekonomik durumlarına göre çeşitli etkinlikler planlayabileceğini söyledi.

Algan, “Ailecek hafif bir müzik eşliğinde kitap okuyabilir, yapboz yapabilir, tamirat ya da el işi etkinliklerine katılabilirsiniz. Güzel bir manzara karşısında derin nefes alıp verme egzersizleri yapmak da faydalı olabilir. Masa oyunları, iskambil ya da sessiz sinema gibi sosyal oyunlar da çocuğunuzla olan bağınızı güçlendirecektir. Önemli olan çocuğunuzla vakit geçirme isteğidir,” şeklinde konuştu.

Çocukların yaşı ilerledikçe arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyeceklerini belirten Algan, ebeveynlerin bu durumu anlayışla karşılayarak çocuklarının arkadaşlarıyla sosyalleşmesine imkan tanımaları gerektiğini söyledi.

“Ceza ve Tehdit, İlişkilerinizi Olumsuz Etkiler”

Algan, düşük notlar karşısında ceza ve tehdit yöntemlerinin zararlarına değinerek, “Çocukların karnelerindeki notlara bağlı olarak tatilde verilen cezalar, onları çalışmaya motive etmekten ziyade ilişkileri olumsuz etkiler. Bunun yerine, yeni dönem için belirlenen bir hedefe ulaşılması durumunda ödül vermek daha teşvik edici olur,” dedi.

Çocuğa hedef belirlerken kapasitesinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Algan, “Çocuğun belirlenen hedefe ulaşamaması durumunda ödül verilmemelidir. Hedef koyarken çocuğun kapasitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveynler, çocuklarının derslerinde başarılı olmalarını beklerken, onların ihtiyaç duyduğu desteği de sağlamalıdır. Bu destek, uygun bir çalışma ortamı yaratmanın yanı sıra, ebeveynin duygusal ve fiziksel olarak da çocuğunun yanında olmasıdır. Çocuğunuz dışarıdan ne kadar çok ek ders alırsa alsın, sizin desteğinizi hissetmediğinde yeterli verimi alamayacaktır,” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap