Yangınları önlemeye yönelik tedbirler alındı: Ateşli piknik yasaklandı, orman yolları trafiğe kapatıldı

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde orman yangınlarının riski artacak. Bu nedenle ormanların korunması için çeşitli önlemler alındı. Ateşli piknik yasaklandı ve orman yolları trafiğe kapatıldı.

Yayın: 12.06.2024 - 12:50

41 kez okundu

Orman Dairesi, konuyla ilgili olarak, araçlardan sigara izmaritlerinin atılmaması gerektiğini ve herhangi bir dumanın “Alo 177” veya “Alo 199” hattına bildirilmesinin önemini vurguladı. Yangın söndürme çalışmalarına katılımın yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nin aldığı kararlar şunlardır:

“Yasal olarak, 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında herhangi bir şekilde ateş yakılamaz. Vatandaşlarımızın bu dönemde ateş yakmaktan kaçınmaları önemlidir. Ateşli piknik alanlarında dahi ateş yakılması yasaklanmıştır ve bu uygulama bildiri olmadıkça devam edecektir. Özellikle ana yolların ormanlık alanlardan geçtiği bölgelerde araç kullanan vatandaşlarımızın yangına sebep olabilecek davranışlardan kaçınmaları önemlidir (özellikle sigara izmaritlerini atmamaları).

Vatandaşların en küçük dumanı hemen “Alo 177” Orman Dairesi veya “Alo 199” İtfaiye numaralarından bildirmeleri erken müdahale açısından kritiktir. Yangın durumunda, halkın söndürme çalışmalarına katılması ve tüm imkanlarını seferber etmesi yasal bir görevdir. Ormanlık alanlarda tarım yapanların yangın riskine karşı gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Belediyelerin ve halkın kullandığı çöplüklerdeki atıkların Güngör çöplüğüne taşınması yasal bir zorunluluktur. Özellikle yaz aylarında çöplerin yakılması ormanlar için ciddi bir tehdittir.

Orman yangınlarını önlemek için alınan bu önlemlere uymanın ve Orman Dairesi Memurlarının denetimlerindeki talimatlarını izlemenin önemi büyüktür, böylece yeni felaketler yaşanmaz.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap