Yapay zekâ bazı sınavlarda üniversite öğrencilerinden daha yüksek başarı sergiliyor

İngiltere'deki araştırmacılar, yapay zekanın bazı sınavlarda üniversite öğrencilerinden daha yüksek performans gösterdiğini ortaya koydu.

Yayın: 27.06.2024 - 11:12

31 kez okundu

Yapay zekâ bazı sınavlarda üniversite öğrencilerinden daha yüksek başarı sergiliyor

Reading Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, psikoloji bölümü lisans sınavlarında ChatGPT adlı yapay zeka sohbet robotu kullanıldı. Araştırmacılar, açık uçlu soruları yanıtlayan ve makale yazan ChatGPT’nin, üniversite öğrencilerinden ortalama olarak yarım puan daha yüksek not aldığını belirledi.

Sınavları değerlendiren öğretmenler, yanıtların yapay zeka tarafından verildiğini anlayamadı. Ayrıca, üniversitelerde kullanılan intihal tespit programları, yapay zekayı belirlemede neredeyse tamamen yetersiz kaldı. Bu programlar, yapay zekanın varlığını sadece yüzde 6 oranında tespit edebildi.

Araştırmacılar, büyük dil modellerinin gelişimiyle birlikte yapay zekanın kullanımının arttığını ve özellikle Kovid-19 salgını sonrasında çevrim içi sınavların yaygınlaştığını vurguladı. BBC’ye konuşan araştırmacılar Peter Scarfe ve Etienne Roesch, üniversitelerde yüz yüze sınavlara geri dönmenin zorunlu olmadığını, ancak eğitim sisteminin yapay zeka gelişimine uyum sağlaması gerektiğini ifade etti.

Bu araştırmanın sonuçları “Plos One” dergisinde yayımlandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap