Yaşlılarda uzun süreli yalnızlık felç riskini artırabilir

Bilim insanları, yaşlılarda uzun süreli yalnızlığın felç riskini artırabileceğini gösteren bir araştırma yayınladı.

Yayın: 25.06.2024 - 17:19

32 kez okundu

Yaşlılarda uzun süreli yalnızlık felç riskini artırabilir

Harvard Üniversitesi’nden T.H. Chan Halk Sağlığı bölümünden araştırmacılar tarafından “eClinicalMedicine” dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, yaşlılarda uzun süreli yalnızlık ile felç riski arasındaki ilişki incelendi.

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan Sağlık ve Emeklilik Çalışması’nın (HRS) verileri kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın ilk aşamasında, felç geçirmemiş 12,161 kişiye yaşlılık dönemindeki yalnızlık düzeylerini değerlendiren sorular yönlendirildi.

Araştırmanın ikinci aşamasında ise 8,936 kişiye 4 yıl sonra yalnızlık düzeylerini tekrar değerlendiren sorular soruldu ve bu dönemde felç geçirip geçirmedikleri de kaydedildi.

Katılımcıları yalnızlık düzeylerine göre 4 gruba ayıran araştırmacılar, bu grupların içerisindeki yaşlıların son dört yılda felç geçirme oranlarını karşılaştırdı.

Araştırmacılar, “kronik yalnızlık hissi yaşayanlar” grubunda yer alan yaşlıların, yalnızlık düzeyi düşük olanlara oranla felç geçirme olasılığının %56 daha yüksek olduğunu belirledi.

Bu sonuçlar, yalnızlığın uzun vadede felç riskini artırabileceğini öne süren araştırmacılar tarafından dile getirildi ve uzun süreli yalnızlığın yaşlılar için bir felç risk faktörü olabileceği vurgulandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap