Yeni Ercan Havalimanı’nda bir ilk! Airbus A-350 geniş gövdeli uçak ilk inişi yaptı

Yeni Ercan Havalimanı'na Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Ercan seferini gerçekleştiren 329 yolcu kapasiteli Airbus A-350 geniş gövdeli uçak indi.

Yayın: 01.11.2023 - 15:59

41 kez okundu

Yeni Ercan Havalimanı’nda bir ilk! Airbus A-350 geniş gövdeli uçak ilk inişi yaptı

Bu olay, geleneksel bir havacılık uygulaması olan su takıyla karşılandı. Toplam 258 yolcu, bu geniş gövdeli uçakla KKTC’ye ulaştı ve tarifeli seferler başlamış oldu.

Uçağın gelişi nedeniyle havalimanında düzenlenen törene KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Ahmet Savaşan gibi önemli isimler ve diğer yetkililer katıldı.

Törende kabin ekibine buketler sunuldu, konuşmalar yapıldı ve ardından pasta kesimi gerçekleştirildi.

Başbakan Ünal Üstel’in konuşması

Başbakan Ünal Üstel‘in yaptığı konuşmada, yeni Ercan Havalimanı’nın açılışı için mutlu bir günü birlikte yaşadıklarını ifade etti. Bu özel günü onlara yaşatan Türk Hava Yolları (THY) yetkililerine ve ekibine teşekkür etti.

Üstel, hükümetleri göreve geldikleri günden itibaren “yarım kalan projeleri anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla tamamlayacaklarını” söylediklerine vurgu yaptı. 2012 yılında başlayan Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pist inşaatının, hükümetlerinin iradesi, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisinin büyük katkıları ve Türkiye’nin desteğiyle tamamlandığını belirtti. Bu yeni havalimanının 20 Temmuz’da halkın kullanımına açıldığını açıkladı.

Üstel, yeni havalimanını “dünyaya açılan en büyük penceremiz” olarak tanımlayarak, havalimanının açılmasının ardından uçak seferlerinin artırılacağını, geniş gövdeli uçakların iniş yapacağını, daha fazla turistin getirileceğini ve maliyetlerin azaltılacağını söylediklerini hatırlattı. Ayrıca, ekonomik çarkları döndürerek 2024’ün 2023’ten daha iyi bir yıl olacağını ifade etti.

Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun konuşması

TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, yeni Ercan Havalimanı’nın açılışı hakkında yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Bu bir hayaldi ve şimdi gerçek oldu, hep birlikte gerçekleştirdik.” Bu büyük yatırımların, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KKTC’yi tanıyın” çağrısını destekleyen önemli projeler olduğunu belirtti.

Feyzioğlu, KKTC’nin bağımsız ve egemen bir devlet olduğunu vurgulayarak, bu gerçeği bu adaya yapılan yatırımlarla ortaya koyabileceklerini ifade etti. Yeni terminal binası ve THY’nin beklenen geniş gövdeli uçağının inmesinin, “burası Kıbrıs Türkü’nün egemenliğindedir” mesajını taşıdığını kaydetti. Heyecanlarının ve mutluluklarının bu nedenle olduğunu belirtti.

Metin Feyzioğlu, Türk Hava Yolları’na teşekkür ederek, bilet fiyatlarının düşmesini ve daha fazla uçuşun gerçekleşmesini umduğunu dile getirdi ve bu hedefe ulaşmak için devletin tüm yetkililerinin çalıştığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu konuşması

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yeni Ercan Havalimanı’nın açılışıyla ilgili yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bizim için çok önemli bir gün, geniş gövdeli uçağın inişine vesile olan kabin ekibine teşekkür ediyoruz.”

Ataoğlu, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılmasıyla ilgili olarak, bu önemli günü hatırlattı ve “Bu günü yaşamak beni gerçekten çok mutlu etti” dedi. Ayrıca, Türk Hava Yolları ve diğer havayolu şirketlerine ülkeye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Turizm adası olduklarını vurgulayan Ataoğlu, uçak bilet fiyatlarını düşürme konusunda yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirtti. Geniş gövdeli uçağın ülkeye inişiyle hedeflerine yavaş yavaş ulaştıklarını ifade ederek, turist sayısının artması için yaptıkları çalışmaların sonuç vereceğine inandıklarını ve bundan mutlu olduklarını söyledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap