Yeni Zelanda’da “kedi avı” yarışmasında 370 yabani kedi öldürüldü

Yeni Zelanda'nın Kuzey Canterbury bölgesinde düzenlenen bir kedi avı yarışması, yerel toplum arasında yoğun tartışmalara yol açtı.

Yayın: 02.07.2024 - 09:41

41 kez okundu

Yeni Zelanda’da “kedi avı” yarışmasında 370 yabani kedi öldürüldü

Radio New Zealand’ın (RNZ) raporuna göre, yarışmanın organizatörü Matt Bailey, etkinliğin önceleri “domuz avı” olarak başladığını ancak bölgedeki yabani kedi popülasyonundaki artış nedeniyle formatın “kedi avı” olarak değiştirildiğini belirtti.

Yarışma kapsamında toplam 370 yabani kedi öldürüldü. En fazla kediyi avlayarak 500 Yeni Zelanda doları (yaklaşık 10 bin lira) değerindeki ödülü kazanan bir kişi, 65 kedi avladı.

Bailey, yıllık olarak çiftliklerde hastalık taşıyan kediler yüzünden yaklaşık 40 kedi öldürdüklerini açıkladı. Bu durumun yeni olmadığını ancak Yeni Zelandalıların kedilere olan sevgileri nedeniyle bu tür etkinliklerin geniş tartışmalara neden olduğunu vurguladı.

Ayrıca, kırsal bölgelerde terkedilen kedilerin neden olduğu kuş ve kertenkele popülasyonundaki azalmaya dikkat çeken Bailey, insanların kırsal alanlara kedileri bırakmasını engellemek için yasal düzenlemelerin gerekliliğine işaret etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap