YOBİS’ten A Level öğrencilerinin Türkiye’de üniversitelere başvuru süreçlerine ilişkin “yol haritası”

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi (YOBİS), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kolejlerinden mezun olup A Level sonuçlarına sahip öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere bireysel başvuruları hakkında bilgilendirme yaptı.

Yayın: 22.06.2024 - 19:58

39 kez okundu

YOBİS’ten A Level öğrencilerinin Türkiye’de üniversitelere başvuru süreçlerine ilişkin “yol haritası”

Başvuru Süreci ve Rehberlik

YOBİS Müdürü Behçet Çelebi, KKTC kolejlerinden mezun olan ve A Level sonuçlarına sahip öğrencilerin, bu sonuçlarla Türkiye’deki üniversitelere bireysel başvurularını yapabileceklerini belirtti. Çelebi, öğrencilere bu süreçte rehberlik edecek bir yol haritası sunduklarını ifade etti.

A Level Öğrencileri İçin Yol Haritası:

 1. Resmi Kaynaklar: Her üniversitenin kendi resmi web sitesi (.edu.tr), en güncel ve doğru bilgilere ulaşılabilecek en önemli kaynaktır.
 2. Kabul Kriterleri: Her üniversite, YÖK tarafından belirlenen öğrenci kabul kontenjanları çerçevesinde, farklı A Level alanları, puan ve kabul kriterleri talep edebilir.
 3. Üniversite Seçimi: Eğitim almak istediğiniz üniversiteyi belirleyin ve üniversitenin resmi web sayfasını ziyaret edin.
 4. Bilgi Erişimi: Resmi web sitesindeki arama motoruna “uluslararası öğrenci” yazarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 5. Başvuru Dönemleri: Birçok üniversitenin “2024-2025 uluslararası öğrenci başvuruları” başlamıştır. Başvuru tarihlerini kaçırmamaya dikkat edin.
 6. Başvuru Tarihleri: Üniversitelerin resmi web sitelerinde başvuru tarihlerine ulaşabilirsiniz. Toplu başvuru tarihleri için blog yazıları ve diğer kaynaklar da faydalı olabilir, ancak en güncel bilgi her zaman üniversitelerin kendi resmi sitelerinde yer alır.
 7. Başvuru Kılavuzları: Her üniversitenin kendi web sitesinde yayınladığı ‘2024-2025 Uluslararası Öğrenci Başvuru Kılavuzunu’ dikkatlice okuyun ve adımları doğru bir şekilde takip edin.
 8. Örnek Üniversite Başvuruları: Rehberlik amacıyla, bazı üniversitelerin başvuru tarihleri ve bilgi alınabilecek internet adresleri aşağıda verilmiştir.
 9. Protokol İmzalanan Üniversiteler: KKTC MEB ile iş birliği protokolü imzalayan Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleri şunlardır:
 • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Kocaeli Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Trabzon Üniversitesi
 • Trakya Üniversitesi

Protokol Kapsamında Başvuru

Çelebi, protokol imzalanan üniversitelerde eğitim görmek isteyen A Level sonuçlarına sahip öğrencilerin, üniversitelerin belirlediği uluslararası öğrenci kabul kılavuzlarında belirtilen tarihlerde bireysel başvuru yapmaları gerektiğini vurguladı. Birçok üniversitenin başvuruları başlamış durumda.

Danışma Ekibi Desteği

Başvuru sürecinde öğrencilerin sorularını yanıtlamak, bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla, Daire bünyesinde oluşturulan danışma ekibinin her zaman hazır olduğunu belirten Çelebi, öğrencilere her türlü destek sağlanacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap