Yunan siyasetçi Rusopulos, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yeni başkanı oldu

Yunan kökenli politikacı Theodoros Rusopulos'un, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı olarak seçildiği bildirildi.

Yayın: 23.01.2024 - 08:51

42 kez okundu

Yunan siyasetçi Rusopulos, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yeni başkanı oldu

AKPM tarafından yapılan açıklamada, Rusopulos’un AKPM’nin 35. başkanı olarak seçildiği ve bu görevi Tinu Kox’tan devraldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Rusopulos’un bu görevi üstlenen ilk Yunan vatandaşı olduğuna vurgu yapıldı.

Rusopulos’un bir yıllık görev süresi olacak ve istenirse bir yıl daha uzatılabileceği kaydedildi.

Seçilmesinin ardından Rusopulos, yaptığı konuşmada AKPM içindeki tüm gruplar ve üyelerle uyum içinde çalışmayı arzuladığını belirterek, “Tüm parlamentolarda olduğu gibi bu meclis içinde de savaşlar yaşanıyor ancak bizim silahlarımız kurşunlar değil, müzakere oluşturmak üzere birleşen kelimelerdir.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Rusopulos’un bu görevi üstlenen ilk Yunan siyasetçi olduğunu belirtti ve “Seçilmesi ülkemiz için büyük bir onurdur. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.” dedi.

1981 yılında gazeteci olarak kariyerine başlayan Rusopulos, 2000 yılında Yeni Demokrasi Partisi Basın Sözcüsü olarak siyasete atıldı. 2004 genel seçimlerinden sonra dönemin Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görevlendirilen Rusopulos, 2019 genel seçimlerinde Atina milletvekili oldu ve 2023 genel seçimlerinde de Atina’dan milletvekili seçildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap