Yunanistan’da AP’deki Yunan milletvekili ve Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na para cezası

Yunanistan Veri Koruma Kurumu, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) görev yapan Yunan Milletvekili Anna Misel Asimakopulu ile Yunanistan İçişleri Bakanlığına kişisel verilerin korunması yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası uyguladı.

Yayın: 28.05.2024 - 17:17

55 kez okundu

Yunanistan’da AP’deki Yunan milletvekili ve Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na para cezası

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, Asimakopulu’nun yurt dışındaki seçmenlere “AP seçimlerine 100 gün kala” başlıklı ve 1 Mart 2024 tarihli istenmeyen siyasi içerikli e-posta gönderdiği yönünde birçok şikayet alındı.

Bu şikayetlerin ardından yapılan araştırmada, Haziran 2024’te yapılacak AP seçimlerine dair yurt dışı seçmen listelerinin İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğu, ancak bu verilerin bakanlık dışına sızdırıldığı tespit edildi. Listede elektronik posta adresleri ve telefon numaralarının bulunduğu, 8 Haziran 2023’te oluşturulan bu listenin 8-23 Haziran 2023 tarihleri arasında bakanlık dışına sızdırıldığı ve daha sonra Asimakopulu’ya iletildiği belirlendi.

Asimakopulu’nun bu verileri yurt dışındaki tüm seçmenlere e-posta göndermek amacıyla kullandığı, oysa yasalara göre bu verilerin yalnızca İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılabileceği ve dışarıya sızdırılmaması gerektiği ifade edildi.

Veri Koruma Kurumu, İçişleri Bakanlığı’nı kişisel verilerin korunması konusundaki ihmali nedeniyle 400 bin avro para cezasına çarptırdı. Ayrıca, Asimakopulu da kişisel verileri yasa dışı yollarla elde etmek ve seçim yasasını ihlal etmekten 40 bin avro para cezasına mahkum edildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap