AB: Srebrenitsa Soykırımı modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri

Avrupa Birliği (AB), Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anarak, bu trajediyi "modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri" olarak nitelendirdi.

Yayın: 10.07.2024 - 14:03

84 kez okundu

AB: Srebrenitsa Soykırımı modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümü nedeniyle ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Srebrenitsa’da sistematik olarak öldürülen 8,300’den fazla erkek ve erkek çocuğun anıldığı belirtildi ve “29 yıl önce yaşanan soykırım, modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biridir.” ifadesi kullanıldı.

Bölge liderlerine “ayrıştırıcı söylemleri reddetmeleri ve hakikat, adalet, güven ve diyalogla hareket etmeleri” çağrısında bulunulan açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Geçmişin yaralarının sarılması için tarihi gerçeklerin kabul edilmesi ve öğretilmesi, kurbanların onurlandırılması ve hatırlanması, kayıp olanların kimliklerinin tespit edilmesi ve tüm faillerin adalet önüne çıkarılması gerekmektedir. Bu, soykırıma neden olan nefretin kökleriyle yüzleşmenin anahtarıdır. Uzlaşmaya giden köprüleri birlikte inşa etmeliyiz. Soykırımı inkar edenlere, tarihi yeniden yazmaya çalışanlara ve savaş suçlularını yüceltenlere aramızda yer yoktur.”

Ayrıca, AB Konseyi’nin Bosna Hersek ile mart ayında katılım müzakerelerini başlatma kararı aldığı hatırlatılarak, “Bu, Bosna Hersek halkı için demokrasi, refah ve güvenliği artıracak ve ülkeyi AB üyeliğine yaklaştıracak reformlarda ilerleme kaydedilmesi için önemli bir fırsattır.” ifadesi kullanıldı.

Srebrenitsa’da Ne Oldu?

Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edildi. BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8,372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katledip toplu mezarlara gömdü.

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007’deki kararında, eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda, Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda bulunan kurbanlar kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenlerle toprağa veriliyor. Potoçari Anıt Mezarlığı’nda şimdiye kadar 6,751 kurban defnedildi, 250 kurban ise ailelerinin isteğiyle yerel mezarlıklarda toprağa verildi. Halen cenazesi ulaşılamayan 1,000’den fazla kurban bulunuyor.

Bu yılki anma törenlerinin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı 6,765’e ulaşacak.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap