ABD’de etkili olan fırtınalar Texas’ta 1 milyondan fazla ev ve iş yerini elektriksiz bıraktı

Texas eyaletinde meydana gelen şiddetli fırtına ve dolu yağışı, 1 milyondan fazla ev ve iş yerinin elektriğini keserek bölgeyi karanlığa gömdü.

Yayın: 29.05.2024 - 16:08

46 kez okundu

ABD’de etkili olan fırtınalar Texas’ta 1 milyondan fazla ev ve iş yerini elektriksiz bıraktı

CBS News’in raporuna göre, Texas, Oklahoma, Arkansas ve Kentucky’de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan fırtına ve dolu felaketinde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi.

Dallas’taki seçmenler, 2024 başkanlık ön seçimlerinde oy kullanmak için sandıklara gittiğinde, yaklaşık 100 oy verme merkezinin elektriksiz olduğunu bildirdi.

Dallas Bölge Yargıcı Clay Jenkins, elektrik kesintisinin birkaç gün daha sürebileceğini belirterek, bölgeyi “afet bölgesi” ilan etti.

Jenkins, fırtına ve dolu nedeniyle elektrik kesintisinden etkilenen huzurevlerinin jeneratörlere bağlı olduğunu belirtti.

Dallas ve Houston gibi büyük şehirlerde, fırtına nedeniyle beklenen yoğun yağışlar öncesinde 1 milyondan fazla ev ve iş yerinde elektrik kesintisi yaşandı.

Houston’da saatteki hızı 113 kilometreye ulaşan fırtınalar için gerekli önlemler alındı.

Federal Acil Durum Yönetim Kurumu Başkanı Deanne Criswell ise hafta sonu meydana gelen hortumların etkilerini değerlendirmek üzere Arkansas’ı ziyaret etmeyi planlıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap