ABD’de grev dalga dalga yayılıyor

ABD'deki Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası, 5 bin üyesinin General Motors'un "en büyük ve en çok kar getiren" fabrikasında grev başlattığını açıkladı.

Yayın: 25.10.2023 - 02:13

89 kez okundu

ABD’de grev dalga dalga yayılıyor

ABD’deki Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) tarafından yapılan açıklamada, Teksas’ın Arlington şehrinde bulunan General Motors’un “en büyük ve en karlı” fabrikasında 5 bin sendika üyesinin katıldığı “Ayağa Kalk” olarak adlandırılan bir grevin başladığı duyuruldu.

Açıklamada, işçilerin bu fabrikada General Motors tarafından üretilen, aralarında Chevy Tahoe, Chevy Suburban, GMC Yukon ve Cadillac Escalade gibi en karlı araçların bulunduğu üretimi durdurduğu belirtildi. Ayrıca, grev kararının General Motors’un üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladığı saatlerde alındığına dikkat çekildi.

GREV’E KATILANLARIN SAYISI 45 BİN’İ BULDU

Otomotiv sektöründe grevde bulunan işçi sayısı 45 binin üzerine çıktı. Yapılan açıklamada, General Motors’un kârının Wall Street tahminlerini aşmasına rağmen, şirketin sunduğu son teklifin sendika üyelerini elde edilen kârlarla ödüllendirmede başarısız olduğu belirtildi. Ayrıca, GM’nin yıllardır düşen reel ücretlerin ve işçilere verilen standartların zararını telafi etmek için daha fazlasını yapabileceği vurgulandı.

Grevin yaklaşık altı haftasına yaklaşırken, GM, Ford ve Stellantis gibi üç büyük otomobil üreticisine karşı grev yapan UAW üyelerinin sayısının 45 binin üzerine çıktığı ifade edildi. Açıklamada, Ford, GM ve Stellantis’in son on yılda Kuzey Amerika’da çeyrek trilyon dolar kâr elde ettiği, bu yılın sadece ilk altı ayında ise toplamda 21 milyar dolarlık bir kâr elde edildiği ancak şirketlerin hala işçilere bu rekor kârlardan adil bir pay verme konusunda anlaşmaya yanaşmadıkları belirtildi.

GENERAL MOTORS YILIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE 3,1 MİLYAR DOLAR KÂR ELDE ETTİ

General Motors (GM), üçüncü çeyrekte 3,1 milyar dolarlık kâr elde ettiğini açıkladı. GM’nin bugün açıkladığı bilançosuna göre, şirketin net karı bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 azalarak 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde hisse başına 2,25 dolar olan karı ise bu yılın aynı döneminde hisse başına 2,20 dolar olarak kaydedildi. GM’nin geliri aynı dönemde yüzde 5,4 artışla 44,1 milyar dolara yükseldi. Şirketin kârı, bu dönemdeki düşüşe rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

OTOMOBİL İŞÇİLERİ GREVDE!

UAW, Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesi üzerinde anlaşmaya varamaması sonucu, mevcut sözleşmenin sona erdiği 14 Eylül’den itibaren 13 bin işçinin Michigan, Missouri ve Ohio’daki üç farklı fabrikada greve başlama kararı aldı. Bu durum, otomotiv işçilerinin 3 büyük otomobil üreticisini hedef alan grevinin 15 Eylül’de başlamasına yol açtı, ve bu grev, sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk kez üç otomobil fabrikasının işçilerini aynı anda greve gitmiş oldu.

Sendika, grevi 22 eyalette 8 montaj fabrikası ve 38 parça dağıtım merkezini kapsayacak şekilde genişletti. Son olarak, sendika, 3 büyük otomobil üreticisine karşı başlattığı grev kapsamında dün Stellantis’in Sterling Heights montaj tesisindeki 6,800 üyesinin daha greve gittiğini duyurdu.

Öte yandan, Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG), “Ayağa Kalk” grevi hakkında yaptığı son analizde, grevin maliyetinin 5 haftada 9,3 milyar doları geçtiğini açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap