Alman Meclisi, Ukrayna’ya Taurus füzelerinin sağlanmasını içeren önergeyi reddetti

Alman Meclisi'nde, muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin liderliğindeki hükümetin Ukrayna'ya Taurus füzeleri sağlanmasını içeren önerge, Başbakan Olaf Scholz'un liderliğindeki hükümet tarafından reddedildi.

Yayın: 14.03.2024 - 19:18

46 kez okundu

Alman Meclisi, Ukrayna’ya Taurus füzelerinin sağlanmasını içeren önergeyi reddetti

Meclis’teki oylamada, Ukrayna’ya Taurus füzeleri sağlanmasını içeren önerge 190’a karşı 495 oyla reddedildi. Oylamada 5 milletvekili çekimser kaldı.

Bu sonuçla birlikte, CDU/CSU’nun Federal Meclis’te Taurus füzelerinin Ukrayna’ya sağlanmasına ilişkin verdiği ikinci önerge de kabul edilmedi. Daha önce 22 Şubat’ta sunulan benzer önerge de reddedilmişti.

CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Johann Wadephul, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Başbakan Olaf Scholz’un Ukrayna’ya Taurus füzelerini sağlamayı reddetmesini eleştirerek, “Ukrayna’yı desteklemek için kararlılık ve netliğe ihtiyaç var.” dedi.

Wadephul, Ukrayna’nın savaşı kazanması için uzun menzilli Taurus füzeleri dahil her şekilde desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Hükümette yer alan Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Agnieszka Brugger, Taurus füzelerinin Ukrayna’ya hemen sağlanmasını istemelerine rağmen CDU/CSU’nun önergesini desteklemediklerini söyledi.

Brugger, Ukrayna’nın acilen mühimmata ve aynı zamanda Taurus gibi uzun menzilli silahlara ihtiyaç duyduğunu kaydederek, “Ukrayna’nın savaşı kazanması için tüm araçlarla desteklememiz lazım. Elbette bu konuda tüm riskler dikkatle değerlendiriyor.” dedi.

Hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Alexander Müller de parti olarak Ukrayna’nın, Taurus füzeleri dahil Almanya’nın verebileceği her şeyle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Meclis’in daha önce, Ukrayna’ya “daha fazla kapsamlı silah sistemleri sağlamayı” talep eden bir önergeyi kabul ettiğini anımsatan Müller, bu kapsamda Taurus füzelerinin de değerlendirilebileceğini dile getirdi.

Müller, CDU/CSU’nun söz konusu önergeleri vererek “oyun oynamaya çalıştığını” savunarak, muhalefetin bunu yapma imkanına sahip olduğunu ancak hükümetteki partiler olarak önergeye destek vermeyeceklerini ifade etti.

Hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) için söz alan milletvekilleri de Ukrayna’ya Taurus füzelerinin verilmemesi gerektiği yönündeki tutumuna destek verdikleri Scholz’un itidalli ve sorumluluk içinde davrandığını belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, dün Federal Meclis’te milletvekillerinin sorularına cevap vererek 500 kilometre menzile sahip Taurus füzelerinin Ukrayna’ya verilmesi taleplerine bir kez daha karşı çıkmıştı.

Scholz, Avrupa’da ve NATO’da kendisiyle aynı görüşü paylaşan diğer tüm liderler gibi Almanya’nın bu savaşa dahil olmasını engelleme sorumluluğu taşıdığını kaydetmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap