Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde teknoloji, limanlar, karayolları ve havaalanı konuşuluyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'ndeki toplantısında, Fikri Toros'un önderliğinde teknoloji, limanlar, karayolları ve havaalanı konuları tartışıldı.

Yayın: 20.11.2023 - 17:11

25 kez okundu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde teknoloji, limanlar, karayolları ve havaalanı konuşuluyor

Fikri Toros, küresel rekabetin yoğun olduğubir dönemde başarılı ülkeleri diğerlerinden ayıran önemli bir faktörün internet tabanlı teknolojik yatırımlar olduğunu vurgulayarak, bu alana ayrılan bütçe miktarını sorguladı. Limanlar konusunda ise özelleştirmeye karşı çıkarak, yerli şirketlerle önceden istişare yapılması gerektiğini ve limanların yabancı şirketlere devredilmesine karşı olduklarını belirtti.

Toros, Girne tarihi limanının çağdaş bir şekilde işletilmesi gerektiğini ve Girne kuzey sahilinde bir marinaya ihtiyaç olduğunu ifade etti. Ayrıca, kara yollarındaki ölümlü kazaların arttığını ve yol güvenliğine yeterli kaynak ayrılmadığını dile getirerek, bu konuda önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Ercan Havaalanı’nın yeni terminal binasını olumlu bir altyapı olarak değerlendiren Toros, ancak işletme şirketine gösterilen müsamahanın rahatsız edici olduğunu belirtti. Ercan’ın uluslararası uçuşlara açılması konusunda ise BM zeminine dönülmesi gerektiğini ve yaptırımlar devam ettiği sürece doğrudan uçuşun mümkün olmadığını ifade etti.

Sıla Usar İncirli, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın itibarlı bir daire olduğunu ancak ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu eleştirdi. Karayolları Dairesi’nin güçlendirilmesi ve projelerin kaynakları hakkında bilgi talep etti. Ayrıca, kontrolsüz nüfus artışının ve trafik sorunlarının çözülmesi için önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Ürün Solyalı, trafik kazalarına dikkat çekerek, bu konuda bir seferberlik başlatılmasını istedi. Bakanlığın bütçesini sorgulayarak, Ercan ve limanlar gibi konularda harcanacak olan iki milyarlık bütçenin detaylarını sorguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap