Beyaz Saray: “Biden, Parkinson tedavisi görmüyor, bununla ilgili herhangi bir ilaç da almıyor”

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'ın Parkinson hastalığı olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu. Biden'ın yıllık sağlık kontrolleri çerçevesinde şu ana kadar sadece üç kez nörolog tarafından muayene edildiği belirtildi.

Yayın: 09.07.2024 - 09:06

33 kez okundu

Beyaz Saray: “Biden, Parkinson tedavisi görmüyor, bununla ilgili herhangi bir ilaç da almıyor”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Parkinson hastalığı uzmanı bir doktorun son sekiz ayda sekiz kez Beyaz Saray’ı ziyaret etmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Jean-Pierre, bu ziyaretlerin içeriği hakkında “güvenlik” gerekçesiyle bilgi veremeyeceğini belirterek, “Başkan, Parkinson tedavisi görüyor mu? Hayır. Başkan, Parkinson için ilaç alıyor mu? Hayır. Bunlar hakkında verebileceğim net cevaplar,” dedi.

Jean-Pierre, Biden’ın rutin sağlık kontrolleri kapsamında sadece üç kez nörolog tarafından muayene edildiğini, ancak Parkinson uzmanı Dr. Kevin Cannard’ın Beyaz Saray’a yaptığı ziyaretler sırasında Biden’ı muayene edip etmediği ya da özel doktoruyla ne konuştuğu konusuna açıklık getirmedi.

Jean-Pierre, gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında, “Bu tür ziyaretlerle ilgili konuşmam uygun değil,” diyerek daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

New York Times’ın elde ettiği Beyaz Saray resmi ziyaretçi kayıtlarına göre, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nden Dr. Kevin Cannard, Temmuz 2023’ten Mart 2024’e kadar Beyaz Saray’ı sekiz kez ziyaret etti. Hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir nörolog olan Cannard’ın, Biden’in özel doktoru ile görüştüğü ancak bu görüşmelerin Biden’ın sağlık durumu ile mi yoksa başka bir konuyla mı ilgili olduğu netleşmemişti.

Bu gelişmeler, 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Biden’ın sağlık durumu hakkında tartışmaları alevlendirdi. CNN’deki ilk canlı yayın tartışmasında Biden, yaşı konusundaki kaygıları gidermekte zorlanmıştı. Tartışmanın ardından bazı Demokratlar ve medya kuruluşları Biden’a seçimlerden çekilmesi çağrısında bulunmuş, Biden ise Trump’a karşı en iyi alternatifin hala kendisi olduğunu vurgulayarak yarıştan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap