BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’dan çarpıcı açıklamalar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze'deki açıkça gözlemlediği uluslararası insani hukuk ihlalleri konusunda büyük bir endişe taşıdığını ifade etti.

Yayın: 24.10.2023 - 21:55

85 kez okundu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’dan çarpıcı açıklamalar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de yaşanan uluslararası insani hukuk ihlalleri karşısında derin bir endişe taşıdığını ifade etti. Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen yüksek düzeyli İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

Orta Doğu’da durumun hızla kötüleştiğine dikkat çekerek, Gazze’deki çatışmanın şiddetlendiğini ve bölgeye yayılma riskinin arttığını uyardı. Guterres, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılarını kınadı, ancak bu saldırıların nedeninin Filistin halkının uzun yıllardır devam eden işgale, toprak kayıplarına ve şiddete maruz kalması olduğunu belirtti.

Ekonomik sıkıntılar, yerinden edilmiş insanlar ve yıkılmış evler gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını ve siyasi bir çözüme olan inançlarının azaldığını vurguladı.

“Toplu cezalandırma meşru kılınamaz” diyerek, Guterres, Hamas’ın saldırılarını meşru kılamayacağını vurguladı. Aynı zamanda, “(Hamas’ın) Korkunç saldırıları da Filistin halkına yönelik toplu cezalandırmayı meşru kılamaz. Savaşların bile kuralları vardır.” ifadelerini kullandı. Guterres, İsrail güçlerinin Gazze’yi insafsızca bombalamasının çok büyük sivil can kaybına ve tüm mahallelerin yok olmasına neden olduğunu dile getirerek, “Durum çok alarm verici.” dedi.

“Uluslararası insani hukuk ihlallerinden derin endişe duyuyorum” diyen Guterres, silahlı çatışmada sivillerin korunmasının büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Sivilleri korumak, onları kalkan olarak kullanmak anlamına gelmemeli. Sivilleri korumak, 1 milyon insanın barınak, gıda, su, ilaç ve yakıktan yoksun bir şekilde güneye gitmeye zorlanmasını ve orayı bombalamayı içermemeli. Gazze’de açık bir şekilde gözlemlediğimiz uluslararası insani hukuk ihlallerinden büyük bir endişe duyuyorum. Silahlı çatışmada, hiçbir taraf uluslararası insani hukukun üstünde değildir” şeklinde konuştu.

Guterres, Gazze’ye yoğun çabalar sonucu sınırlı miktarda insani yardımın ulaştığını belirtti ve şunları ekledi: “Ancak bu yardımlar, ihtiyaç duyan bir bölge için deniz kadar önemlidir, bir damla su gibi kısıtlıdır.”

BM’nin Gazze’deki yakıtının tükenmekte olduğunu vurgulayan Guterres, bu durumun daha fazla felakete yol açabileceği uyarısında bulundu.

Sürekli yardımın Gazze’ye sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Guterres, yardımların kısıtlama olmaksızın yapılması gerektiğini belirtti.

Guterres, ayrıca insani ateşkes çağrısını yineledi ve şunları söyledi: “Yahudi ve Müslümanlar arasındaki tüm düşmanlık ve nefret söylemine karşı koymalıyız.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap