BM Genel Sekreteri Guterres: “Karadeniz Tahıl Girişimi’ni tekrar canlandırmak zor olacak”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yeniden canlandırılmasına dair çabaları sürdürdüklerini, ancak bu işin zor bir görev olacağını ifade etti.

Yayın: 09.11.2023 - 11:17

26 kez okundu

BM Genel Sekreteri Guterres: “Karadeniz Tahıl Girişimi’ni tekrar canlandırmak zor olacak”

Guterres, “Reuters Next” adlı etkinlikte konuk olarak katıldığı bir programda Ukrayna’daki çözümün uluslararası hukuk ve BM Şartı’na uygun olması gerektiğini belirtti ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Genel Sekreter, “Bu hedefe ulaşmak ne kadar zor olacağını ve ne zaman gerçekleşebileceğini bilemiyorum, ancak bu gereklidir. Sorunun çözümünü sağlama gücüm yok, ancak sesimin sorumluluğunu taşıyorum ve barış olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin canlandırılması konusunda Guterres, “Elimizden geleni yapıyoruz, ancak Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılması zor bir süreç olacak.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Guterres, bu girişimin canlandırılmasının taraflara fayda sağlayacağını ve ideal olanın tarafların Karadeniz’de serbest deniz geçişine izin vermesi olduğunu ancak bu hedefin şu an için hayal aşamasından öteye gitmediğini ifade etti.

BM’nin küresel sorunların çözümündeki rolü hakkında konuşan Guterres, BM’nin birçok alanda çok taraflı anlaşmaların imzalanmasına öncülük ettiğini belirtti ve BM’nin sorunların ele alınması için önemli bir platform olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap