Çavuşoğlu: “Basın, demokrasinin ve toplumun en önemli yapı taşlarından biridir”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, basının demokrasinin ve toplumun temel taşlarından biri olduğunu vurgulayarak, tüm basın mensuplarının 11 Temmuz Basın Günü'nü kutladı.

Yayın: 10.07.2024 - 16:48

114 kez okundu

Çavuşoğlu: “Basın, demokrasinin ve toplumun en önemli yapı taşlarından biridir”

Çavuşoğlu’nun mesajında, Türkçe yayın yapan ilk gazete olan Saded Gazetesi’nin 135 yıl önce Kıbrıs’ta yayın hayatına başlamasının anısına her yıl 11 Temmuz’un Basın Günü olarak kutlandığını belirtti. Basının, demokrasinin ve toplum bilincinin oluşturulmasında kritik bir rol oynadığını dile getiren Çavuşoğlu, basın mensuplarının doğru ve tarafsız bilgiye erişim sağlama adına gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Saded Gazetesi’nin yayımıyla başlayan süreçten günümüze kadar basının giderek güçlendiğini ve halkın sesi haline geldiğini vurgulayarak, basın mensuplarının sadece toplumu bilgilendirme değil, aynı zamanda aydınlatma, bilinçlendirme ve doğru yönlendirme misyonunu üstlendiklerini belirtti. Özellikle dijitalleşen dünyada basının güvenilirliğinin ve tarafsızlığının daha da önem kazandığını dile getirdi.

“Özgür ve tarafsız bir basın, demokratik toplumların vazgeçilmez bir unsuru olarak karşımıza çıkıyor” diyen Çavuşoğlu, basın özgürlüğünün önemini hatırlatarak, basın mensuplarının görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerinin kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Son olarak, Bakan Çavuşoğlu tüm basın mensuplarına teşekkür ederek, görevlerini yerine getirirken gösterdikleri özveri ve gayretlerinden dolayı onlara başarılar diledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap