Çevre Platformu çam kese böceğiyle havadan biyolojik mücadele için harekete geçilmesini istedi

Çevre Platformu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı'nın çam kese böceği sorununa duyarsız tavrı nedeniyle yaptıkları çabalardan sonuç alamadıklarını belirterek Bakanlık önünde protesto eylemi düzenledi ve bir basın açıklaması yaptı.

Yayın: 09.07.2024 - 11:53

50 kez okundu

Çevre Platformu çam kese böceğiyle havadan biyolojik mücadele için harekete geçilmesini istedi

Eyleme Biyologlar Derneği, KEMA Vakfı, Tabipler Birliği, Orman Mühendisleri Odası, Yeşil Barış Hareketi ve Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nden temsilciler katıldı.

Tabipler Birliği Çevre, Halk Sağlığı, İnsan Hakları Sorumlusu Dr. Cemal Mert, yaptığı konuşmada Bakan Hüseyin Çavuş’u, Orman Dairesi ve Çevre Platformu’nun ortak çam kese böceği mücadele programı taslağına gereken ilgiyi göstermediği için eleştirdi. Mert, ihale sürecinin ağustosta sonuçlanıp eylül ayında havadan ilaçlama başlamazsa, bu yılın mücadelesinin boşa gideceği ve zararın Güney Kıbrıs’a da yayılacağı uyarısında bulundu. Bakan Çavuş’a, konuya duyarsız kalmaması çağrısında bulundu.

Ardından, KEMA Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, çevre örgütlerinin ortak açıklamasını okudu. Davulcu, çam kese böceğinin ağaçlarda kitlesel ölümlere ve insan sağlığı sorunlarına yol açtığını vurgulayarak, 2020 yılına kadar başarılı bir şekilde devam eden mücadelenin sonrasında duyarsızlık ve yanlış kararlarla sekteye uğradığını belirtti. Havadan biyolojik mücadelenin tek etkili yöntem olduğunu savundu ve Bakanın kurulması sözü verdiği komitenin hala oluşturulmadığını ve mücadele sürecinin tehlike altında olduğunu ifade etti.

Hasan Sarpten, Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Genel Sekreteri olarak, çam kese böceğiyle mücadele için hazırlanan ancak hayata geçirilemeyen protokolü ve Bakan Çavuş’un bu süreci rafa kaldırdığını dile getirdi. İki yılın kaybedildiğini ve KKTC’nin üçüncü bir yılı kaybetme lüksü olmadığını vurguladı. Sarpten, Bakanın kendileriyle görüşeceği bilgisini aldıklarını ancak kamuoyunu gelişmelerden haberdar edeceklerini belirtti.

Genel olarak, çevre örgütleri Bakanlık önünde bir araya gelerek çam kese böceği sorununa çözüm bulunması için Bakanlığın daha etkin bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulundular ve sürecin takipçisi olacaklarını vurguladılar.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap