Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-28 Ocak Direnişi nedeniyle mesaj yayımladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-28 Ocak Direnişi'nin 66. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, İngiliz sömürge idaresinin Lefkoşa'da 5, Mağusa'da 2 olmak üzere toplamda 7 kişinin şehit olmasına ve birçok kişinin yaralanmasına sebep olan olayları anlattı.

Yayın: 27.01.2024 - 09:54

55 kez okundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-28 Ocak Direnişi nedeniyle mesaj yayımladı

Tatar, mesajında, “66 yıl önce İngiliz’e ve Rum’a teslim olmayacağımızı, şehit vermek pahasına dünyaya gösterdik” ifadesini kullanarak şu görüşlere yer verdi:

“27-28 Ocak Direnişi, Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’ta kendi milli ve dini kimliği ile özgürce, kendi kendini yöneterek yaşamak istediğini gösteren bir kalkışma olması bakımından büyük önem arzetmektedir.

Bu direnişle ne İngiliz’e ne de Rum’a teslim olunmayacağı, şehitler vermek pahasına dünyaya gösterilmiştir. Rum-Yunan ikilisinin Enosis hayali İngiliz sömürge idaresinden beridir bugün halen sürmektedir. Dünyaya söylenen yalanlar ve dünyanın Kıbrıs Türklerine uyguladığı insanlık dışı uygulamaların temelinde de bu hayal yatmaktadır.

Kıbrıs Türkü dün olduğu gibi bugün de özgürlüğü ve güvenliği için her türlü özveriye hazırdır.

Onursal direnişin yıldönümü olan bu günde tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anar, 27-28 Ocak direnişine katılan ve destek veren tüm halkımızı bir kez daha şükranla yad ederim.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap