Cumhurbaşkanı Tatar eşliğinde Mehmet Akif Caddesi’nde Cumhuriyetin 100.yılı kutlandı

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Lefkoşa'da düzenlenen yürüyüşte önemli açıklamalarda bulundu.

Yayın: 29.10.2023 - 19:50

163 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tatar eşliğinde Mehmet Akif Caddesi’nde Cumhuriyetin 100.yılı kutlandı

Ersin Tatar konuşmasından satır başları

Tatar, bu coşkulu etkinlikte, Cumhurbaşkanı olarak yer alırken, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç gibi önemli isimler de kortejde yer aldılar.

Yürüyüşün ardından yapılan konuşmalarda Tatar, Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü coşkuyla kutladığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini, Cumhuriyet’in kuruluşunu ve reformlarını hızlı bir şekilde tamamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle andığını ifade etti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye’nin gelecek yüzyılına birlikte yürüdüğünü vurgulayarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ve Türkiye’nin ilişkilerinin koparılmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Ayrıca, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda bunun iki devletli bir anlaşma olması gerektiğini ve bundan geri dönülmemesi gerektiğini vurguladı.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının federal bir yapı altında Türkiye dışında bir AB içinde yalnızlığa ve maceralara sürüklenmeyeceğini, çünkü bu yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olacağını ifade etti.

Metin Feyzioğlu konuşmasından satır başları

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, gelecek yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olacağına inandığını ve Atatürk’ün mirasına sadık kalarak çok daha fazla esere imza atacaklarına inancını dile getirdi. Feyzioğlu, Türk halkının azmi sayesinde Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını ve bu yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olacağını vurguladı. Aynı zamanda, Türkiye’nin Kıbrıs meselesini sadece bir mesele olarak görmeyip milli bir dava olarak benimsediğini belirtti.

Feyzioğlu, insanların “meselelerden” yorulabileceğini ancak “milli davalardan” asla yorulmayacaklarını ifade etti. KKTC’nin her zaman varlığını sürdüreceğine inandığını ve bu nedenle KKTC’nin “her zaman payidar kalacağını” belirtti.

Nazım Çavuşoğlu

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Cumhuriyet’in işbirliği, aydınlık bir gelecek inşa etmek ve geleceği şekillendirmek anlamına geldiğini vurguladı. Ayrıca, vatanlarına sahip çıkmak konusunun en önemli görevleri olduğunu belirterek, “Burada nöbet tutuyoruz, Cumhuriyet’in bekçileriyiz” dedi.

Çavuşoğlu, bu toprakların şehit kanlarıyla vatan yapıldığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap