Dışişleri Bakanlığı: “BM Genel Sekreteri’nin tarafımıza ilettiği herhangi bir resmi toplantı önerisi bulunmamaktadır”

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum basınında yer alan "Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taraflara yeni bir teklif sunduğu, ancak Türk tarafının bu teklifi reddettiği" haberlerini yalanladı.

Yayın: 27.04.2024 - 15:41

39 kez okundu

Dışişleri Bakanlığı: “BM Genel Sekreteri’nin tarafımıza ilettiği herhangi bir resmi toplantı önerisi bulunmamaktadır”

Bakanlık, “BM Genel Sekreteri tarafından tarafımıza herhangi bir resmi toplantı önerisinin iletilmediğini belirtmek isteriz. Dolayısıyla, Kıbrıs Türk tarafının BM’nin önerdiği üçlü ve/veya beşli konferans teklifini reddettiği ve Rum tarafının ise bu teklifi kabul ettiği yönündeki iddialar asılsızdır” dedi.

Ayrıca, “Kıbrıs Türk tarafının iki devletli çözüm modelinden vazgeçtiği ve görüşmelerin başlaması için talep ettiği şartlarda değişiklik olduğu” iddialarına da cevap veren Bakanlık, “Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir uzlaşma sağlanması için ortaya koyduğu yeni zeminde herhangi bir değişiklik olmadığını vurgulamak isteriz” dedi.

Bakanlık, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Kıbrıs Rum basınında, dün gerçekleştirilen Rum Ulusal Konsey toplantısına atıfla, “gerçek dışı ve manipülatif” haberlerin yayınlandığına dikkat çekerek, “Kıbrıs Rum liderliğinin, uluslararası toplum nezdinde ‘çözüm isteyen taraf’ olarak görünme çabaları kapsamında basına yanıltıcı ve hatalı haberler verdiği açıktır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca, “Kıbrıs Rum basını, BM Genel Sekreteri’nin taraflara yeni bir öneri sunduğunu, ancak Türk tarafının bu öneriyi reddettiğini; Kıbrıs Türk tarafının iki devletli çözüm modelinden vazgeçtiğini ve görüşmelerin başlaması için talep ettiğimiz şartlarda değişiklik meydana geldiğini iddia etmektedir” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“BM Genel Sekreteri’nin tarafımıza herhangi bir resmi toplantı önerisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Kıbrıs Türk tarafının BM tarafından önerilen üçlü ve/veya beşli konferans teklifini reddettiği, Rum tarafının ise bu teklifi kabul ettiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “şu anda Maria Angela Holguin Cuellar tarafından yürütülen süreç dışında başka herhangi bir girişim bulunmadığı” vurgulanarak, “Holguin’in görevi, taraflar arasında ortak bir zemin bulunup bulunmadığını belirlemektir, ortak bir zemin arayışı değildir” denildi ve şunlar kaydedildi:

“Holguin’in bu amaçla yürüttüğü süreç çerçevesinde önümüzdeki haftalarda üçüncü kez Kıbrıs’a gelmesi beklenmektedir. Taraflar arasında ortak bir zemin bulunmadığı göz önüne alındığında, Holguin’in altı aylık görev süresi 4 Temmuz’da sona erecek ve tespitlerini BM Genel Sekreteri’ne sunması beklenmektedir.”

Bakanlık ayrıca, “Rum basınında iddia edildiği gibi, Türk tarafının iki devletli bir çözümden değil, sadece ‘egemen eşitlikten’ bahsettiği şeklindeki iddiaların tamamen Rum liderliğinin hayal ürünü olduğunu” belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Nisan 2021’de Cenevre’de gerçekleştirilen beşli gayriresmi toplantıda ortaya koyduğu pozisyonun esas olduğunu” ifade etti:

“Buna göre, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğinin ve uluslararası eşit statüsünün yeniden teyit edilmesi gerekmektedir. Bu, uluslararası topluma açıkça duyurulan bir durumdur. Egemen eşitlik, eşit uluslararası statü olmadan anlamını yitirir. Diğer bir deyişle, halkımızın egemen eşitliğinin yanı sıra özgür iradesi ve kendi kaderini tayin hakkına dayanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı bir bütündür.”

Bakanlık, “Kıbrıs Türk tarafının, ana vatan Türkiye tarafından da desteklenen pozisyonunun, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğinin ve uluslararası eşit statüsünün yeniden teyidiyle Kıbrıs’ta mevcut iki devlet arasında iyi komşuluk ilişkilerini sağlamaya yönelik bir işbirliğini müzakere etmek olduğunu” belirtti ve “Bu pozisyonunun geçerliliğini koruduğunu” vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap