Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya üzerinden uyarıda bulundu

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin eski başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabından önemli bir uyarıda bulundu. İşte Dr. Dizdarlı'nın uyarısı...

Yayın: 24.10.2023 - 21:48

80 kez okundu

Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya üzerinden uyarıda bulundu

“Dün, market alışverişi sonrasında, genç bir annenin beş yaşlarındaki çocuğuyla bir anlık panik yaşadığını gördüm. Arabamı hemen park edip yanlarına gittim. Çocuğun burnu kanıyordu ve ağlıyordu. Anne, paniğe kapılmışçasına çocuğun başını arkaya doğru eğerek burnun kemikli kısmına bastırıyordu. Ancak bu pozisyonda, çocuğun kanı genzine doğru akmaya başladı. Kan, nefes borusuna kaçtığında refleks olarak öksürmeye başladı ve ağzı kan dolmuştu.

Kendimi hemen tanıtarak anneden izin aldım. Önce çocuğun başını öne eğip kanın genzine gitmesini önlemeye çalıştım. Daha sonra, burunun kemiksiz kısmından sıkarak çocuğa ağzından nefes almasını söyledim. Üç-dört dakika boyunca bu işlemi uygulayarak kanama durdu.

İdeal olan, bu işlemlere başlamadan önce burun içini ve dışını soğuk suyla yıkamaktır. Ancak o an elimde böyle bir imkan yoktu.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap