Erhan Arıklı: Türk birliği hepimizin hayali

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bir Azerbaycan televizyon kanalına verdiği röportaj sırasında, gelecekteki nesillerin "1 millet 7 devlet" ifadesiyle anacağını ifade etti. Oğuz ve Kıpçak boyları, milletimizin birliğini temsil ederek Turan'ı oluşturacaklar dedi.

Yayın: 22.10.2023 - 17:23

80 kez okundu

Erhan Arıklı: Türk birliği hepimizin hayali

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni ziyaret ederek Manas Televizyonu’na önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre, Bakan Erhan Arıklı, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyaretin başlangıcında, Bakan Arıklı, Manas Üniversitesi Türk Dünyası Botanik Bahçesi’ni ziyaret etti.

Burada, Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Recai Doğan, Prof. Dr. Serhat Burmaoğlu, Prof. Dr. Olgun Çiçek ve üniversite personeli ile birlikte, Isık Göl’den gelen aday öğrencilerle birlikte fidan dikme etkinliği gerçekleştirdi.

Hatıra defterini imzaladı

Ziyaret sırasında Bakan Arıklı, yaptığı açıklamada Manas Üniversitesi’ni KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak ziyaret etmenin kendisini büyük mutlulukla doldurduğunu belirtti. Aynı zamanda, Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ı sürekli gelişim ve değişim için gösterdiği büyük çabası nedeniyle kutladı. Arıklı, üniversitenin altyapı yeniliklerini ve modern laboratuvarların kurulumunu takdirle takip ettiğini vurgulayarak, öğrencilere daha çağdaş ve rahat bir öğrenme ortamı sunan üniversite yönetimine teşekkür etti.

Ayrıca, Bakan Arıklı, Manas Üniversitesi Rektörlük makamını da ziyaret etti ve burada üniversitenin uluslararası arenada elde ettiği başarılar hakkında bilgi aldı. Aynı zamanda hatıra defterini imzaladı.

Televizyon programına konuk oldu

Arıklı, Kırgızistan, Türkiye ve KKTC arasında yapılabilir iş birlikleri hakkında konuşurken, son olarak Mediamanas’ı ziyaret ederek yeni stüdyolarını gezdi. Manas Televizyonu’nda canlı yayın konuğu olan Bakan Arıklı, Mediamanas’ın yenilenmiş ve daha teknolojik bir platforma dönüştüğünü vurguladı.

Aynı zamanda, Orta Asya’nın ve Kırgızistan’ın gururu olan Manas Üniversitesi’nin bu derece gelişmiş olmasında büyük katkıları olan Sayın Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ı yürekten tebrik etti. Arıklı, Ceylan’ın Kırgızistan’ın kültürünü, toplumsal yapısını ve tarihini en ince ayrıntısına kadar bilen biri olarak Manas Üniversitesi’nin uluslararası alandaki yükselişinde büyük çaba sarf ettiğini ifade etti.

İnönü’nün ifade ettiği günleri yaşıyoruz

Mediamanas programında yapılan açıklamalarda Bakan Arıklı, dünya sahnesinin yeniden şekillendiğini ve iki kutuplu bir dünyaya doğru evrildiğini vurguladı. Bir kutupta ABD, AB ve bunların müttefikleri bulunurken, diğer tarafta Rusya ve Çin’in öncülüğünü yaptığı başka bir kutup ortaya çıkıyor. Türkiye’nin hangi kutupta yer alacağının, biraz da ABD’nin politikalarına bağlı olduğunu ifade etti. Bakan Arıklı, ABD ve AB’nin, Türkiye’yi Batı ve NATO’dan uzaklaştırmak için ciddi çaba harcadığını ve düşmanca bir tavır sergilediğini söyledi.

Ayrıca, Bakan Arıklı, ABD Donanması’nın Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterdiğini, sondaj gemilerini rahatsız ettiğini, Dedeağaç’a askeri birlik yığdığını ve Suriye’de PKK’nın türevi PYD ile yeni bir devlet kurma hazırlıkları yaptığını belirtti. ABD’nin, Türk SİHA’larını düşürerek Türkiye’yi yeni arayışlara ittiğini ifade etti. Bu politikanın yeni olmadığını, 1964 yılında ABD Başkanının dönemin Türk lideri İnönü’ye gönderdiği kaba bir mektupla başladığını ve İnönü’nün o dönemde “yeni bir dünya kurulur ve Türkiye de o dünyada yerini alır” dediğini hatırlattı. Şu anda, Arıklı’ya göre, benzer bir dönemi yaşadığımızı dile getirdi.

Türk birliği hepimizin hayali

Arıklı, Türk Dünyası ve KKTC ilişkileri hakkındaki soruya şu şekilde yanıt verdi: “Türk Birliği, hepimizin hayali ve Atatürk’ün bizlere vasiyetidir. Ancak, bu birliğin hemen gerçekleşmesi mümkün değildir. İlk olarak Oğuz Birliği’ni kurmamız gerekiyor. Bu nedenle şu an için ‘1 millet 3 devlet’ yaklaşımını benimsemekteyiz. Azerbaycan, Türkiye ve KKTC, Türk milletinin Oğuz boyudur ve bu ülkelerin birliği kolayca kurulabilir. Bu nedenle şu an için ‘önce Oğuz Birliği, sonra Türk Birliği’ demekteyiz. Ancak, gelecek nesiller, ‘1 millet 7 devlet’ diyerek Türk milletinin Oğuz ve Kıpçak boylarının birleşerek Turan’ı oluşturduğu bir birliği görmeyi umuyorlar.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap