Evrensel Hasta Hakları Derneği: Sağlıkta sistemsizlik güvensizliği arttırıyor

Evrensel Hasta Hakları Derneği, 26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü vesilesiyle yayımladığı basın bildirisinde, hala etkisini sürdüren Koronavirüs pandemisinin ve ardı ardına gelen yıkıcı doğal afetler, ekonomik krizler ve yakın coğrafyada artan şiddetli çatışmaların temel insan haklarının korunmasını zorlaştırdığına vurgu yaptı.

Yayın: 26.10.2023 - 14:01

54 kez okundu

Evrensel Hasta Hakları Derneği: Sağlıkta sistemsizlik güvensizliği arttırıyor

Geçen yıl ve içinden geçilen dönemin, hasta haklarının sistematik bir şekilde ihlal edildiği, eksik sağlık politikalarının neden olduğu hasta ve hasta yakınlarının artan mağduriyetleriyle karakterize olduğuna dikkat çekilen bildiride, bu zorlu dönemde temel hakların korunması için mücadele etmek için sadece merkezi otoritelerin ve karar vericilerin inisiyatifine güvenilemeyeceği belirtildi.

Bildiride, yıllardır süregelen sorunlara ek olarak, reçete ve ilaç sistemsizliği nedeniyle yeni mağduriyetlerin yaşandığına ve devam eden soruşturmanın neden olduğu belirsizlik ve karmaşanın sigortalıların ilaçlara erişimini ciddi şekilde zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Ayrıca, toplumda sağlık hizmetlerine duyulan korku, endişe ve güvensizlik hissinin giderilebilmesi için karar vericilerin, sağlığın ve ülkedeki vatandaşların sağlık haklarının korunmasının öncelikli olduğunu anlamaları ve bu yönde hareket etmeleri gerektiği vurgulandı.

Bildiride, sağlık verilerindeki eksikliklerin yöneticilerin ve karar vericilerin sağlık sistemindeki gerçek tabloyu görmelerini engellediği görüşüne de yer verilerek, sürekli olarak günlük çözümler üretmenin ülkenin sağlık bütçesini zorladığına işaret edildi.

“Bildiride, sağlık hakkının özellikle belirsizlik ve kriz dönemlerinde büyük önem taşıdığı ve toplumun tüm kesimlerinin, daha erişilebilir ve sürdürülebilir kamu sağlık hizmetleri için taleplerini yükseltmeleri ve karar vericiler üzerinde etkili bir baskı unsuru oluşturmaları gerektiği vurgulandı. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için, kaybedecek bir günün bile olmadığına dikkat çekildi.”

Bildiride ayrıca, AB tarafından finanse edilen Hasta Hakları İzleme Projesi’ne de değinilerek, bu projenin Kasım 2021’de başladığı ve Eylül 2024’te sona ereceği hatırlatıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap