Fidan, TDT Toplantısı’nda konuştu: “Kıbrıs Türk halkının özden gelen haklarını yeniden elde etmesi için destek vermeye çağırıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, küresel güç rekabetinin bölgeye yansımasını önlemek ve ortak refahı sağlamak için daha sıkı işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Fidan, "Bu farkındalıkla, bölgesel sahiplenme ve işbirliği, ortak çalışmalarımızın temel ilkeleri olmalıdır" dedi.

Yayın: 06.07.2024 - 16:04

108 kez okundu

Fidan, TDT Toplantısı’nda konuştu: “Kıbrıs Türk halkının özden gelen haklarını yeniden elde etmesi için destek vermeye çağırıyoruz”

Fidan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) de dikkat çekerek, 2022’de Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak katılan KKTC ile doğrudan temasların önemini vurguladı. Fidan, “KKTC’nin TDT’de üst düzeyde temsil edilmesine büyük önem veriyoruz. Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın zirveye katılımı ve değerli meslektaşımız Tahsin Ertuğruloğlu’nun toplantıda bulunması son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaları, Fidan, Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen TDT Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda yaptı.

Fidan, “Şuşa, Azerbaycan’ın 44 gün süren savaşta kazandığı zaferin sembolüdür. Şehitlerimize saygı gösteriyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Türk Dünyası’nın uluslararası siyasetin merkezinde olduğunu belirten Fidan, küresel güç rekabetinin bölgeye yansımasını önlemek için sıkı işbirliği yapılması gerektiğini yineledi. TDT’nin mevcut dünya düzeninde önemli fırsatlar sunduğunu belirten Fidan, eğitim ve gençlik projelerinin geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Fidan, bağlantısallık, enerji, finans, ticaret, savunma sanayisi ve yeni teknolojiler gibi alanlarda işbirliğinin artırılması gerektiğini belirtti ve bölgedeki fırsatların bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fidan, “Soydaşlarımızın kimliklerini korumalarına yardımcı olmak tarihimize karşı sorumluluğumuzdur” diyerek, Türkiye ile gönül ve kader birliği yapmaya hazır ülkelerle kurumsal ilişkiler geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Ahıska Türkleri’nin sürgünün 80. yılı olduğunu hatırlatan Fidan, “Ahıskalı kardeşlerimizin ana vatanlarına geri dönmeleri ve vatandaşlık almalarına ilişkin süreçleri takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kasım 2020’de sona eren 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Güney Kafkasya’da sürdürülebilir barışın sağlanması için önemli bir fırsat olduğunu belirten Fidan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki müzakerelerin barış anlaşmasıyla sonuçlanmasını temenni etti. Fidan, Azerbaycan’ın barış anlaşmasına yönelik kararlılığını takdir ettiklerini belirtti ve bazı Batılı ülkelerin dengesiz tutumunu eleştirdi.

Kıbrıs meselesine de değinen Fidan, KKTC’nin TDT’de temsil edilmesinin önemini vurguladı ve KKTC ile ticari ilişkilerin artırılması çağrısında bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na da değinen Fidan, savaşın vekalet harbine dönüştüğünü ve kalıcı barış için çabaların genişletilmesi gerektiğini belirtti. Fidan, diplomasiye öncelik veren bir barış platformunun kurulmasının önemine dikkat çekti.

Afganistan konusunda da Türk Dünyası ile yakın temas içinde olmanın önemine vurgu yapan Fidan, kapsayıcı yönetişim ve temel insan haklarına riayet edilmesi mesajlarını iletmek amacıyla Afganistan ile yapıcı ilişkiler sürdürüldüğünü belirtti.

İsrail-Filistin meselesine de değinen Fidan, Gazze’deki insanlık dramına Türk Dünyası’nın sırtını dönmemesi gerektiğini söyledi. Fidan, uluslararası hukukun ihlal edildiğini belirterek, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail-Filistin sorununa hukuki katkı sağlama fırsatına sahip olduğunu ifade etti.

Fidan, konuşmasını “Ortak vizyonumuz çerçevesinde geleceğimizi inşa etmek için sizlerle yakın çalışmaktan onur duyuyorum. TDT’nin uluslararası arenadaki görünürlüğünün artacağına inancım tamdır. Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun” diyerek sonlandırdı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap