Gaye Azizoğlu’nun resim sergisi “Unutulmamak” 29 Mart’ta Rüstem Kitabevi’nde açılacak

Gaye Azizoğlu’nun resim dilinde örtük duygu aktarımı ile  Fayyum Portreleri arasındaki bağlantıyı kuran ve yeni bir duyarlılık kapısını aralayan Luna Tülay Okan’ın  küratörlüğünü de yaptığı sergisi “Unutulmamak” Rüstem Kitabevinde açılacak.

Yayın: 24.03.2024 - 17:16

48 kez okundu

Gaye Azizoğlu’nun resim sergisi “Unutulmamak” 29 Mart’ta Rüstem Kitabevi’nde açılacak

Sanatseverler, saat 18.00 de açılış kokteyli yapılacak olan sergiyi 4 Nisan’a kadar ziyaret edebilecek.

Küratör Luna Tülay Okan sergiyle ilgili açıklamasında, “ Azizoğlu’nun  ilk kişisel sergisi olan ‘Unutulmamak’ Fayyum portrelerinin röprodüksiyonlarından yola çıkarak  pastel boya tekniği ile  zaman içinde kaybolmamayı anlatan yeni versiyon ikonlar gibidir” dedi.

Kıbrıs’ın, El Fayyum bölgesi gibi katman katman kültürlerin etkisi altında, bir çok farklı kültürün harmanlandığı özel bir bölge olduğuna, Mısır,Roma,Luzinyan ve daha birçok kültürün izlerini taşıdığına değinen Okan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Toplumların halkların karışımı,kültürlerin karışımı bizlerde adını koyamadığımız duygular, ürünlerimizde  seçimlerimiz olarak gün yüzüne çıkar. Tıpkı Gaye Azizoğlu’nun İlk portre çalışmalarında olduğu gibi adı koyulmamış duygular saç tiplerinde, ten seçimlerinde görülür, yakın zamanda kaybedilen can parçalarını sonsuzlukta arayan gözler büyür, derinleşir. Fayyum mumya portreleri delici bakışlarla kendilerine bakan izleyiciye; yaşamın geçiciliğini, ölümün farkındalığını hissettirir.  Azizoğlu’nun  ilk kişisel sergisi olan ‘Unutulmamak’ Fayyum portrelerinin röprodüksiyonlarından yola çıkarak  pastel boya tekniği ile  zaman içinde kaybolmamayı anlatan yeni versiyon ikonlar gibidirler.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap