Gazze’de sınırların kapatılması nedeniyle açlık kaynaklı ölümlerin artabileceği uyarısı

Son 64 gündür İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik sınırları tamamen kapatarak yardım ve gıda girişini engellemesi, özellikle çocuklar arasında açlıktan kaynaklanan ölümlerin artmasına neden oluyor.

Yayın: 09.07.2024 - 18:16

106 kez okundu

Gazze’de sınırların kapatılması nedeniyle açlık kaynaklı ölümlerin artabileceği uyarısı

Gazze Şeridi’ndeki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in bu politikasının uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulanarak, gıda hakkını garanti eden sözleşmeleri çiğnediği belirtiliyor.

Açıklamada, İsrail’in sınır kapılarını kapatması ve gıda depolarını hedef alarak Gazze’de açlığı artırmaya çalıştığı ifade ediliyor. İsrail ve ABD yönetimlerinin, saldırılar ve yardım engellemeleri nedeniyle Gazze’de artan açlık ve ölümlerden doğrudan sorumlu tutulduğu belirtiliyor.

Uluslararası topluma, özellikle Birleşmiş Milletler’e çağrı yapılarak, saldırıların durdurulması, sınırların açılması ve acil yardımın sağlanması için İsrail ve ABD’ye baskı yapılması gerektiği vurgulanıyor. Son olarak, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten beri süren saldırılarının Gazze’de büyük bir insani felakete yol açtığı ve özellikle çocukların yetersiz beslenmeden dolayı hayatlarını kaybetmeye devam ettikleri bildiriliyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap