Gürcistan Başbakanı Kobakhidze, bir AB Komisyonu üyesi tarafından tehdit edildiğini belirtti

Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze, adını vermediği bir AB Komisyonu üyesi tarafından tehdit edildiğini ve Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun silahlı saldırıya uğraması örneğiyle karşılaştırıldığını açıkladı.

Yayın: 23.05.2024 - 21:13

118 kez okundu

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze, bir AB Komisyonu üyesi tarafından tehdit edildiğini belirtti

Kobakhidze, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Gürcistan Parlamentosu tarafından kabul edilen ve Rusya’nın desteğiyle çıkarıldığını iddia ettiği “yabancı etkinin şeffaflığı” yasası konusunda ülkesindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yasaya karşı çıkan bazı yabancı siyasetçileri Gürcü halkı ve hükümetine karşı şantaj yapmakla suçlayan Kobakhidze, “Kamuoyu, şeffaflık yasasına ilişkin gelişmeleri takip ediyor ve bazı üst düzey yabancı siyasetçilerin Gürcü halkına ve seçilmiş hükümetlerine karşı açıkça şantaj yapmaktan çekinmediğini görüyor.” dedi.

Başbakan Kobakhidze, bir AB Komisyonu üyesiyle yaptığı telefon görüşmesinde tehdit edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Uzun süredir devam eden şantajlara rağmen, AB Komisyonu üyelerinden biriyle yaptığım telefon görüşmesinde dile getirilen tehdit şaşırtıcıydı. AB Komisyonu üyesi, Batılı siyasetçilerin şeffaflık yasasına veto koymalarının ardından alabilecekleri önlemleri sıraladı ve ‘(Slovakya Başbakanı Robert) Fico’ya ne olduğunu görüyorsunuz, dikkatli olmalısınız’ dedi.”

Kobakhidze, Slovakya Başbakanı Fico’nun yaşadığı silahlı saldırının bir şantaj sırasında dile getirilmesinin “son derece endişe verici” olduğunu belirterek, “Ön bilgilere göre, Başbakan’a yönelik saldırının arkasında küresel bir savaş partisiyle bağlantılı ülkelerden birinin özel servislerinin izleri olduğunu vurgulamak isterim.” ifadesine yer verdi.

Kobakhidze, ülkesi ve kendisini tehdit edenlerin planlarının başarısız olacağından emin olduğunu kaydederek, Gürcistan’ın barışını ve siyasi istikrarını koruyacağını vurguladı.

Gürcistan’daki Tartışmalı Yasal Değişiklikler

Gürcistan’da Gürcü Hayali Partisi tarafından nisan ayında sunulan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasası, parlamentoda ilk onayı 17 Nisan’da, ikinci onayı ise 1 Mayıs’ta almıştı.

Genel Kurulda 14 Mayıs’ta yapılan üçüncü ve son oylamada tasarı, 30 karşı oyuna karşılık 84 evet oyuyla kabul edilerek yasalaşmıştı.

Düzenleme, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan’daki kuruluşların “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kaydolmalarını veya para cezası ödemelerini öngörüyor.

Yasaya göre, “yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon” olarak kabul edilen STK’lar ve medya kuruluşları, kamu siciline aynı isimle kayıtlı olmak zorundadır.

Tasarı, yasalaşma sürecinde hem parlamentoda hem de ülke genelinde protestolara neden olmuştu. Muhalifler, yasayı “Rus yasası” olarak nitelendiriyor.

Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, 18 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, yasayı veto ettiğini açıklamıştı.

Ancak iktidar partisi, parlamentoda Cumhurbaşkanı Zurabişvili’nin vetosunu aşacak çoğunluğa sahiptir.

Yasa, yeniden parlamentoya gönderilecek ve tekrar oylanacak. Kabul edilirse, Cumhurbaşkanı Zurabişvili’nin imzalaması gerekecek; imzalamazsa, parlamento başkanı yasayı imzalayarak yasal süreci tamamlayacak.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap