Hakan Fidan Katar’da: İsrail bu yanlıştan derhal dönmelidir

İsrail-Hamas çatışmaları 19. gününde hala devam ediyor. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Fidan, Katar'da bir dizi açıklamada bulundu. Bakan Fidan, "Gazze'de sivilleri hedef alan saldırıları kabul etmiyoruz. İsrail, bu yanlıştan hemen vazgeçmelidir. Gazze'ye yönelik kara harekatı, vahşetin bir katliama dönüşmesine yol açabilir" şeklinde konuştu.

Yayın: 25.10.2023 - 12:50

155 kez okundu

Hakan Fidan Katar’da: İsrail bu yanlıştan derhal dönmelidir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar’ın başkenti Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Bakan Fidan ve Katar Emiri Al Sani açıklamalarda bulundular.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar;

“Fiziksel olarak savunmasız durumdaki Filistinli kardeşlerimizin, çocuklarını, hastalarını, yaşlılarını okullarda, hastanelerde ve camilerde dahi hedef alan saldırılar, insanlık adına işlenen ciddi bir suçun belirtilerini taşımaktadır. Gazze’deki sivil halka yönelik bu tür saldırıları kesinlikle kabul etmiyoruz. İsrail, bu yanlıştan acilen vazgeçmelidir. Ayrıca, İsrail’in muhtemel kara harekatının vahşeti, adeta bir katliama dönüşebilir.”

İsrail silahla şiddetle kalıcı güvenlik ihtiyacını karşılayamayacağını bilmelidir. Bağımsız bir Filistin Devleti kurulmalıdır. Somut adım için harekete geçilmeli, bu nedenle biz garantörlük mekanizmasını gündeme getirdik. Hemen ateşkes ilan edilmeli, yardım koridoru açılmalı.

İki devletli çözüme ulaşmak için somut çalışmalara başlanması elzemdir, çünkü sadece askeri eylemler sorunları çözmez. Batı’nın, İsrail’e karşı mantıklı ve etkili baskılar uygulaması gereklidir, aksi halde bölgemiz daha büyük risklerle karşı karşıya kalabilir.

Özellikle Gazze’deki insani durum konusunda, Katar büyük bir çaba harcamıştır. Türkiye ve Katar olarak, iletişim kanallarını açık tutarak işbirliğine devam etmeyi sürdüreceğiz.

AL SANİ AÇIKLAMALARI

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Türkiye’nin Filistin halkının haklarını destekleyen duruşunu takdir ettiklerini ifade etti ve uluslararası hukuku ihlal eden tüm tarafların sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini vurguladı.

Al Sani, “İnsani yardımların Gazze’deki tüm halka ulaştırılabilmesi için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap