IEA: Temiz enerji teknolojilerinde kalifiye insan kaynağına ihtiyaç var

Küresel enerji sektöründeki istihdam artışını güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, elektrikli araçlar, bataryalar, ısı pompaları ve kritik mineral madenciliği gibi temiz teknolojilerin yönlendirdiği belirtiliyor.

Yayın: 15.11.2023 - 10:47

35 kez okundu

IEA: Temiz enerji teknolojilerinde kalifiye insan kaynağına ihtiyaç var

Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre, küresel enerji sektöründeki istihdam 2019’dan bu yana 3,5 milyon artarak 2022’de 67 milyona ulaştı. Temiz enerji sektörlerindeki istihdam 4,7 milyon artarak toplam 35 milyona yükselirken, fosil yakıt sektöründeki istihdam 32 milyonda kaldı. Çin, 19,3 milyon istihdam ile enerji sektöründe en yüksek istihdama sahip ülke oldu. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, elektrikli araçlar ve bataryalar, ısı pompaları ve kritik mineral madenciliği alanında görülen büyümenin, enerji sektöründeki toplam büyümenin yarısından fazlasını oluşturduğu belirtiliyor.

IEA’nın raporuna göre, temiz enerji sektöründeki kalifiye iş gücü eksikliği, şirketlerin faaliyetlerini artırmasının önündeki önemli bir engel olarak gösteriliyor. Bu durum, uzman meslek çalışanlarına ve bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki personel ihtiyacına vurgu yapıyor. Temiz enerji teknolojilerindeki pozisyonların giderek artmasına rağmen, bu pozisyonların doldurulabilmesi için çalışanların sektör gerekliliklerine uygun olarak kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap