İlk ve orta eğitimde karneler dağıtıldı, yarıyıl tatili başladı

İlk ve orta dereceli okullardaki ders yılının ilk dönemi tamamlandı ve bugün karneler dağıtılarak yarı yıl (şubat) tatiline başlandı.

Yayın: 31.01.2024 - 11:33

59 kez okundu

İlk ve orta eğitimde karneler dağıtıldı, yarıyıl tatili başladı

İlköğretim Dairesi, Genel Ortaöğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı okullarda karneler bugün öğrencilere teslim edildi. Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle okula gidemeyen öğrencilere, karnelerini uygun bir zamanda okul idarelerinden almaları için esneklik tanındı. Girne’deki okullar ile Tatlısu İlkokulu’nda ise karneler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilerleyen bir tarihte açıklayacağı şekilde dağıtılacak.

İlk ve orta eğitimde 2023-2024 Öğretim Yılı birinci dönem karneleri bugün itibariyle öğrencilere ulaştı. Yarıyıl tatili, 1-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek ve öğrenciler 16 Şubat Cuma günü derslere kaldığı yerden devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İlköğretim Dairesi’ne bağlı okullarda 2023-2024 Öğretim Yılı, 14 Haziran Cuma günü karne ve tamamlama belgelerinin dağıtımıyla sona erecek.

Genel Ortaöğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı okullarda ise 2023-2024 Öğretim Yılı, 11 Haziran Salı günü karne dağıtımıyla sona erecek. Bütünleme Sınavları ve Sorumluluk Sınavları ise 12-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Meteoroloji Dairesi’nin olumsuz hava koşulları uyarısı üzerine, karnelerin alınması konusunda ailelere esneklik sağlanacak. Bu çerçevede, dileyen öğrenci ve veliler karnelerini bugün alabilecekken, okula gidemeyenler uygun bir zaman diliminde karnelerini alabilecekler.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre, Girne İlçe sınırlarında bulunan tüm eğitim kurumları ve Tatlısu İlkokulu, olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün kapalı olacak. Bu okullardaki karneler ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği ileriki bir tarihte dağıtılacak.

Öğrenci ve öğretmen sayılarına göre, İlköğretim Dairesi’ne bağlı 125 okulda 26 bin 577 öğrenci, Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı 48 okulda 25 bin 79 ortaokul ve lise öğrencisi eğitim alıyor. Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı 12 okulda 3 bin 894 meslek lisesi öğrencisi, Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezlerinde ise yaklaşık 400 öğrenci eğitim görüyor. KKTC genelinde ise kamu ve özel okullarda 6 bin 187 öğretmen görev yapıyor.

Kolejlere Giriş Sınavı’nın ikinci aşaması (KGS-2) 8 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) ve 20 Temmuz Fen Lisesi Yerleştirme Sınavı 22 Haziran Cumartesi günü, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Sınavı ise 20-21 Haziran tarihlerinde düzenlenecek. 8. sınıfı tamamlayan öğrencilerin Meslek Liseleri Programlarına tercih başvuruları ise 20-25 Haziran tarihleri arasında alınacak ve yerleşenlerin listesi 26 Haziran Cuma günü açıklanacak.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap