İngiliz basını, Savunma Bakanlığına ait bir sistemin siber saldırıya uğradığını bildirdi

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, İngiltere Savunma Bakanlığına ait bir sistem, siber saldırıya maruz kaldı. Bu saldırı sonucunda, görevdeki askeri personelin kişisel bilgilerini içeren önemli bir veri ihlali gerçekleşti.

Yayın: 07.05.2024 - 09:42

124 kez okundu

İngiliz basını, Savunma Bakanlığına ait bir sistemin siber saldırıya uğradığını bildirdi

Savunma Bakanlığı’na ait maaş bordrosu sistemine yetkisiz erişim sağlanarak, hem mevcut hem de geçmişteki bazı silahlı kuvvetler mensuplarının isim ve banka bilgileri ifşa edildi.

Olayın ardından, Savunma Bakanlığı derhal harekete geçti ve soruşturmalar devam ederken sistem devre dışı bırakıldı. Ancak, elde edilen verilerin ne amaçla kullanılabileceği henüz bilinmiyor.

İngiliz hükümeti, saldırının arkasında kimin olduğunu açıklamadı. Ancak, İngiltere parlamentosu milletvekilleri, Savunma Bakanlığını ilgilendiren ve hizmet personelini hedef alan bu veri ihlali hakkında bilgilendirilecek.

Sky News televizyonu ise siber saldırının arkasında Çin’in olduğunu öne sürdü. Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, 25 Mart’ta parlamentoda yaptığı konuşmada, İngiltere’nin seçim izleme kurumuna ve milletvekillerine yönelik iki ayrı kötü niyetli siber saldırının arkasında “Çin devletine bağlı aktörlerin” olduğunu belirtmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap