İngiltere’de Başbakanlığın önünde toplanan sağlık çalışanları Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulundu

Londra'daki Başbakanlık binası önünde düzenlenen protestoya sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden meslektaşlarını anmak amacıyla katıldı.

Yayın: 11.11.2023 - 11:45

35 kez okundu

İngiltere’de Başbakanlığın önünde toplanan sağlık çalışanları Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulundu

Çeşitli ülkelerden gelen doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri, uluslararası sağlık örgütlerinin öncülüğünde toplanarak İsrail’in saldırılarında yaşamını yitiren meslektaşlarının isimlerini taşıyan pankartlarla bir araya geldi. Eylemde, Gazze’deki saldırılara son verilmesi ve acil ateşkes çağrısı yapıldı.

Sağlık çalışanları, üniformalarıyla katıldıkları eylemde “Ateşkes şimdi” ve “Özgür Filistin” sloganları atarak Gazze’de ölen meslektaşlarının isimlerini anarak duygusal anlar yaşadı. “Gaza Medic Voices” adlı sosyal medya platformunun eş kurucusu Dr. Omar Abdel-Mannan, Gazze’deki meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarını vurgulayarak uluslararası koruma için çağrıda bulundu. Londra’da çocuk nörolojisi alanında görev yapan Dr. Abdel-Mannan, İngiliz hükümetinden Gazze’deki dehşeti sona erdirmelerini talep etti.

Eyleme katılanlar arasında, 2009’da Gazze Şeridi’nde saldırılarda kaybettiği 3 kızını ve bir kız yeğenini anlatan Filistinli doktor İzzeddin Ebu Ayş da yer aldı. Ebu Ayş, Filistinlilerin özgürlüğünün dünya özgürlüğüyle eşdeğer olduğunu belirterek adaletin tesis edilmesi çağrısında bulundu. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) üyesi Dr. Tanya Haj-Hassan ise Gazze’deki meslektaşlarının gönderdiği acil yardım çağrılarını okuyarak dünya kamuoyunu bu insani krize dikkat çekmeye çağırdı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap