İngiltere’de her beş futbolcudan biri snus kullanıyor

İngiltere’de yapılan bir ankete göre, her beş futbolcudan biri snus kullanıyor ve kullanıcıların yarısı önümüzdeki 12 ay içinde bırakmayı planlıyor.

Yayın: 15.06.2024 - 23:28

91 kez okundu

İngiltere’de her beş futbolcudan biri snus kullanıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, her beş profesyonel futbolcudan biri snus ya da nikotin torbaları kullanıyor. Loughborough Üniversitesi tarafından Profesyonel Futbolcular Derneği’nin (PFA) talebiyle gerçekleştirilen ankete katılan futbolculardan yaklaşık yarısı, önümüzdeki 12 ay içinde snus’ı bırakmayı planladıklarını belirtti.

Ankete Premier Lig ve İngiltere futbolunun ikinci kümesi EFL’de oynayan 628 erkek futbolcu ve Kadınlar Süper Lig’den 51 oyuncu katıldı. Erkek katılımcıların yüzde 18’i şu anda snus kullandıklarını belirtirken, yüzde 42’si en az bir kere denediklerini ifade etti. Kadın oyuncular arasında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 39 oldu. Erkek oyuncuların yarısı snus’ı bir yıl içinde bırakmak istediklerini söylerken, kadınların yüzde 9’u benzer bir niyet taşıyor.

Çalışmada, gerçek kullanım oranlarının daha yüksek olabileceği, çünkü futbolcuların isim verilmeden yapılan bir ankette bile snus kullanımını ifşa etmek istemeyebilecekleri belirtildi. Ayrıca, anket kapsamında profesyonel kulüplerden 16 teknik direktör ve sağlık personeliyle de görüşüldü.

Snus Nedir ve Neden Kullanılıyor?

A man placing a snus under his lip. Snus, also commonly known as dip or chew, is a tobacco product that you use orally.

Snus, poşet çaya benzer bir saşenin içindeki tütün ürünüdür ve dudağın altına konularak nikotinin kana karışmasını sağlar. İngiltere’de snus’ın satışı yasak olmasına rağmen kullanımı yasa dışı değil. Tütünsüz nikotin torbaları ise yasal olarak satılabiliyor. Çoğu oyuncu, tütün ürünü olan snus’tan ziyade nikotin torbalarını kullanıyor, ancak bu torbalar da genellikle ‘snus’ olarak adlandırılıyor.

Performansa Etkileri ve Sağlık Riskleri

Ankete katılan futbolculardan 45 erkek ve 11 kadın oyuncu, snus kullanmanın performanslarına yaradığını belirtti. Erkeklerin yüzde 29’u, kadınların ise yüzde 55’i başlıca yararın psikolojik hazırlık olduğunu söyledi. Rahatlama amacıyla snus kullanan 84 erkek ve 11 kadın oyuncudan erkeklerin yüzde 56’sı, kadınların ise yüzde 36’sı rahatladıklarını belirtti. Snus genellikle idman ve maç sonraları alınıyor ve oyuncular, snus’ı bir “stresle başa çıkma mekanizması” olarak kullanıyor.

Araştırmaya göre, nikotin torbaları iştah azaltıcı olarak da kullanılıyor ve oyuncular genellikle daha kıdemli oyunculara uyum sağlamak için kullanmaya başlıyor. Ancak, snus kullanımının yemek borusu ve pankreas kanseri riskini artırdığı, ağız yaraları ile ilişkilendirildiği biliniyor. PFA, Mart 2023’te giderek artan sayıda futbolcunun snus kullanımı konusunda yardım aldığını açıklamıştı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap