İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: ABD teşvik ediyor!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar konusunda İsrail'i ABD'nin teşvik ettiğini ifade etti.

Yayın: 06.11.2023 - 14:34

32 kez okundu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: ABD teşvik ediyor!

Reisi, Gazze’deki insani yardım iddialarının doğru olmadığını vurguladı. Tahran’da Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldiği sırada yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’e silah, istihbarat ve mali destek sağlayarak bu saldırıları teşvik ettiğini belirtti.

Ayrıca, Washington yönetiminin Gazze’ye yönelik yardım ve ateşkes tekliflerinin eylemleriyle uyumsuz olduğunu ifade etti. BM Güvenlik Konseyi tasarısını veto ederek İsrail’in saldırılarına devam etmesine destek verdiğini de sözlerine ekledi. Reisi, İsrail’in Gazze’de soykırım uyguladığını ve acil bir ateşkesin ilan edilmesi ve insani yardımın bölgeye ulaştırılması gerektiğini vurguladı. İran Cumhurbaşkanı, Gazze’deki saldırıların sona ermesi için uluslararası çabalara destek verdiklerini de belirtti.

Irak Başbakanı Sudani ise Gazze’deki saldırılara ve ambargolara dikkat çekerek uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade etti. Ayrıca, Batılı ülkelerin savaşın yayılmamasını istediklerine dair açıklamalarına atıfta bulunarak, İsrail’in saldırılarını durdurması için baskı yapmaları gerektiğini belirtti.

Sudani, Tahran’da resmi temaslarını sürdürürken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Bağdat’ta bir görüşme gerçekleştirdi. Gazze’deki son durum ise çatışmaların devam ettiği ve birçok kişinin etkilendiği şekilde özetlendi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap